این روزها بیشتر به فکر نارنجی پوشان باشیم
این روزها بیشتر به فکر نارنجی پوشان باشیم
پاکبانان شهرداری در هر مقطع زمانی و با بروز هر مشکل کوچک و بزرگ اجتماعی، آماده و مصمم در صف نخست خدمت به جامعه هستند.

با اعلام خبر انتشار ویروس کرونا در کشور و استان گیلان و به تبع آن شهر رشت، نارنجی پوشان سختکوش شهرداری بدون تعلل وارد میدان کارزار شده اند و هر کاری که از دستشان برآمده را نیز تاکنون انجام داده و می دهند.
آنها خیابانها و معابر شهری را همچون گذشته پاکسازی می کنند، در جمع آوری زباله های شهری تلاش می کنند، در ضدعفونی کردن و گندزدایی معابر در صف مقدم هستند و هر کمکی که از دست شان برآید انجام‌ می دهند تا شهروندان شهرباران کمتر در معرض خطر و آلودگی ویروسی باشند.
در مظلومیت این قشر زحمتکش همین بس که علی رغم سختی کار آنها، در طول سالیان گذشته گاهی اوقات اتفاق افتاده که دستمزد و حقوق نارنجی پوشان به دلیل مشکلات مالی شهرداری با تاخیر به آنها پرداخت شود اما آنها هرگز شهروندان شهرشان را نادیده نگرفته و یا انگیزه کار خود را از دست نداده اند، بلکه همواره شبانه روز تلاش کرده تا آسودگی خاطر آنها فراهم آید.
به عنوان فردی از افراد خانواده بزرگ شهرداری رشت که با مشکلات و تنگناهای آنها بیشتر آشنایی دارم، در اینجا به این نکته می خواهم اشاره کنم که اگر ما نسبت به سلامتی و بهداشت فردی و عمومی علاقه ‌مند هستیم، می توانیم با توجه به اینکه پرتاب کردن ماسک ها، دستکش ها، دستمال های کاغذی و دیگر اقلام بهداشتی یکبار مصرف، هم می تواند سلامت اجتماعی و هم سلامت این کارگران خدمتگزار را به مخاطره بیندازد، با امحای درست و اصولی آنها، با پاکبانان شهرمان بیشتر همراهی کنیم و رنج و زحمت آنها را مضاعف نسازیم.
یادمان باشد که نارنجی پوشان تلاشگر شهرداری اگر چند روز در شهر کمتر فعالیت داشته باشند، در شرایط موجود احتمال بحران شیوع کرونا ممکن است مضاعف شود.
همچنین بیاییم برای قدردانی از زحمات آنها کوچکترین کاری که می شود انجام داد را با نارنجی پوشان همراهی کنیم و در جهت کاهش زمینه های آلودگی آنها با جمع آوری همه زباله ها و قراردادن آنها پیش از ساعت ۲۱ شب پشت در خانه هایمان در ایجاد نظم برای جمع آوری پسماندها کمک کنیم.
علیرضا قانع
مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت