برای نخستین بار خیمه فاطمه اخری(س) در کربلا برپا شد
برای نخستین بار خیمه فاطمه اخری(س) در کربلا برپا شد
ظهر امروز نشست خبری رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت به مناسبت گرامیداشت دهه وقف در سالن جلسات این اداره برگزار شد

 

🌐پایگاه خبری تحلیلی سرتوک _ظهر امروز  رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت در نشست خبری که به مناسبت گرامیداشت دهه وقف در سالن جلسات این اداره برگزار شده بود بیان داشت:
هرساله ۴ آبان  تا ۱۳ آبان دهه وقف و روز آخر این دهه مصادف با روز ملی استکبار جهانی است.

حمیدرضا کریمی ضمن ارائه گزارش ۸ماهه گذشته تصریح کرد: در هشت ماهه اخیر سال جاری مراحل عمرانی ۳ بقعه اجرایی شد که در این دهه افتتاح خواهد شد.

وی از راه اندازی پروژه های خواهر امام (صحن مطهر) تا چهارشنبه خبر داد و افزود: یکی از پروژه های فرهنگی اداره اوقاف شهرستان پروژه  تجاری خیابان طالقانی در این دهه مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت با اشاره به دعوت از ۶۰ مبلغ متخصص از شهرستان قم تاکید داشت: این مبلعین در خیمه های معرفت به اقدامات و فعالیتهایی ارزنده ای چون گرایش به مذهب و واجبات دینی، مشاوره و جلوگیری از طلاق و خودکشی و…. مبادرت داشته اند.

کریمی با تاکید بر برپایی خیمه حضرت فاطمه اخری در کربلا برای نخستین بار خاطرنشان کرد:  امسال موکبهایی برای استقبال از زائرین خارجی حرم حسینی در گیلان داشته ایم. و تمام زائرینی که از حوزه قفقاز وارد استان گیلان و به عراق رفتند در دو نقظه امامزادگان آستارا و امازاده هاشم رشت مورد استقبال قرار گرفتند و طبق آمار ارائه شده   ۱۶۸۰۰ نفر در این نقطه مورد استقبال قرار گرفتند.

وی فعالیتهای قرآنی را یکی از فعالیتهای مهم اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خواند و افزود: شهرستان رشت با برپایی ۵۲ کلاس فعال رتبه اول را در گیلان در حوزه حفظ قرآن به خود اختصاص داده است.

کریمی یادآور شد: آزادسازی جرایم غیر عمد یکی  دیگر از نیات خیرین بود   که مرحله اول آن همزمان با ایام غدیر با آزادسازی یک نفر که بدهی وی به میزان بیست میلیون تومان بود، انجام شد و نفر بعدی هم در دهه وقف با میزان بدهی نفر قبلی آزاد خواهد شد.

رئیس اداره اوقاف شهرستان های رشت تعداد وقف های جدید سال ۹۸ را سه وقف اعلام کرد و گفت: امروز هم وقف چهارم را در محله جماران رشت به نیت کمک به فقرا و ختم قرآن در ساختمانی به ارزش سیصد میلیون تومان داشته ایم.

وی تصریح کرد: وقف مشارکتی محله محور که یکی دیگر از نیات واقفین است و درآن واقف تنها یک نفر نیست و با نیت رفع مشکل از محلات خیرین با هر میزان از توان مالی اقدام به وقف موقوفات خواهند کرد.

کریمی یادآور شد: در حوزه تثبیت اداره موقوفات نیز ۴۲ پرونده در محاکم قضایی مطرح شد و قریب به ۳۰ پرونده به موقوفات انجام شده و دوازده پرونده در دست اقدام است همچنین حدود ۶۰ پرونده به روش کدخدا منشی حل و فصل شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت با تاکید بر اینکه ۷۰درصد موقوفات دارای سند مالکیت هستند خاطرنشان کرد: مابقی نیز با همراهی اداره ثبت املاک و بنیاد مسکن دارای سند خواهند شد.

وی حضور در نماز جمعه بخش خشکببجار، تهیه و توزیع بروشور،برگزاری آیین غبار روبی از مزار سهدا، برگزاری یک دوره مسابقه نقاشی، دو مرحله ویزیت رایگان در بقاع متبرکه خواهر امام و دانای علی در روز چهارشنبه را از اهم برنامه های دهه وقف برشمرد و گفت: تمامی کارشناسی های که در اداره وقف و امور خیریه شهرستان انجام میشود در ایام دهه وقف رایگان خواهد. بود.همچنین در سه روز پایانی دهه وقف برگزاری کرسی های گفتمان انقلابی در سه بقعه خواهر امام امامزاده هاشم و امامزاده حسن خمام برگزار خواهد شد.

شایان ذکر است ۴۰۰ موقوفه و ۶ هزار رقبه و ۲۰۷ بقعه در شهرستان رشت داریم.

۰