تا زمانی که ویروس کرونا بیدار است ما نیز بیداریم/ آغاز طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا در گیلان
تا زمانی که ویروس کرونا بیدار است ما نیز بیداریم/ آغاز طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا در گیلان
نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در گیلان در جلسه ویدیو کنفرانس طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، مشارکت و همکاری همه سازمان ها و دستگاه های اجرایی استان با دانشگاه علوم پزشکی گیلان را برای اجرای هر چه بهتر این طرح، مورد تاکید قرار داد.

🌐پایگاه خبری تحلیلی سرتوک _به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)؛ دکتر محمد حسین قربانی- نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در گیلان، در جلسه ویدیو کنفرانس طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا که صبح امروز(یکشنبه) با حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان،  فرمانده سپاه قدس گیلان، جمعی از معاونین و مدیران ستادی دانشگاه و مدیران شبکه های بهداشت و درمان استان برگزار شد،  اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا را در کنترل و پیشگیری، بسیار حایز اهمیت دانست و  تصریح کرد: مسوولان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی گیلان سربازان خط مقدم جبهه سلامت هستند و در  این جنگ تمام عیار فقط با مدیریت میدانی و جهادی پیروز خواهیم شد.

      وی با اشاره به اینکه مدیران شبکه های بهداشت و درمان، دبیر ستاد اجرای این طرح در شهرستانها هستند،   استفاده از تمامی ظرفیت ها و همکاری  همه دستگاه ها و سازمانهای استان با دانشگاه علوم پزشکی گیلان را مورد تاکید قرار داد.

دکتر ارسلان سالاری- رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نیز ضمن تبریک فرار سیدن میلاد حضرت امام علی(ع) و روز پدر،  با اشاره به آغاز طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا در گیلان همزمان با سراسر کشور، گفت: تشکر می کنم از فرماندهی سپاه قدس گیلان که از آغاز عملیات مبارزه با کرونا پا به پای مسوولان دانشگاه علوم پزشکی همکاری و مشارکت گسترده ای داشته اند.

وی اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا را در کنترل و پیشگیری از شیوع آن حایز اهمیت عنوان کرد و ادامه داد: در قالب این طرح، موارد مشکوک یا مبتلا به  کرونا از طریق سامانه ها و تماس تلفنی با خانواده ها، شناسایی شده و به مراکزی که پزشکان و نیروهای بهداشتی و درمانی حضور دارند، ارجاع داده می شوند. سپس این  موارد مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرند. در مرحله بعد، موارد مثبت، داروهای خود را دریافت کرده و با آموزش هایی که می بینند، تحت قرنطینه قرار می گیرند یا  در صورت نیاز برای بستری به مراکز درمانی ارجاع می شوند. آموزش به اطرافیان بیمار نیز  از طریق تلفن توسط کارشناسان بهداشتی صورت می گیرد.

دکتر سالاری یادآور شد: در این طرح، بنا به درخواست خانواده ها یا به دلیل مشکل در انتقال بیماران، کارشناسان بهداشت و درمان، با حفاظ، ماسک و پوشش ایمنی کامل برای مراجعه و انتقال آنها به بیمارستانها، گندزدایی و سم پاشی منازل و ایزوله کردن سایر افراد خانواده، به درب منازل مراجعه خواهند کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه این طرح با حمایت و مشارکت ارگانها و نهادهایی مانند سپاه، بسیج، هلال احمر و سایر دستگاهها  از روز شنبه  در سراسر استان آغاز شده است، تصریح کرد: در تمام مراکز بهداشتی، خانه های بهداشت  و بیمارستان های ارجاعی و پذیرنده بیماران مبتلا به کروناویروس، امکانات و تجهیزات مورد نیاز فراهم می شود.

دکتر سالاری از مدیران شبکه های بهداشت و درمان خواست با جلب مشارکت نهادها و ارگانهای شهرستانهای تحت  پوشش خود ، تمام توان خود را برای اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا به کار گیرند.

وی اظهار امیدواری کرد: با همدلی و همکاری  بتوانیم در اسرع وقت، این بیماری منحوس را در استان شکست دهیم.

 در ادامه سردار عبداله پور- فرمانده سپاه قدس گیلان، از آمادگی همه جانبه سپاه برای در اختیار گذاشتن نیروهای بسیجی برای اجرای این طرح در استان خبر داد و ابراز امیدواری کرد در آینده ای نزدیک شاهد شکست این ویروس منحوس باشیم.

 دکتر رضوانی- جانشین معاونت بهداشتی دانشگاه نیز ضمن ارایه گزارشی از اقدامات انجام شده در زمینه طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا در استان، با اشاره به  راه اندازی سامانه خودارزیابی الکترونیکی کرونا(www.salamat.gov.ir)، از ثبت بالغ بر  ۱۵۰ هزار گیلانی در این سامانه طی ۲۴ ساعت اخیر، خبر داد و خواستار مشارکت بیشتر مردم استان  برای مراجعه به این سامانه جهت  ثبت خودارزیابی شد.

 ارایه کرد و افزود: تیم های کنترل، غربالگری و تشخیص افراد دارای علائم بیماری کرونا، در تمامی ورودی‌های استان از جمله سه شهرستان رودبار، آستارا و رودسر  حضور دارند.

 در ادامه، رییس مرکز بهداشت رشت و  مدیران شبکه های بهداشت و درمان، ضمن ارایه گزارش عملکرد، به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.