تشکیل پرونده بیش از ۷ میلیارد و ۲۱۵ میلیونی برای کالای قاچاق در گیلان/ کالای قاچاق، باعث اخلال در بازار و تضعیف انگیزه تولیدکنندگان داخلی
تشکیل پرونده بیش از ۷ میلیارد و ۲۱۵ میلیونی برای کالای قاچاق در گیلان/ کالای قاچاق، باعث اخلال در بازار و تضعیف انگیزه تولیدکنندگان داخلی
سرتوک _ جلسه کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه ذیل کمیسیون مبارزه با کالای قاچاق گیلان برگزار شد

🌐پایگاه خبری تحلیلی سرتوک _به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان؛ فرهاد دلق پوش در اولین جلسه کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه ذیل کمیسیون مبارزه با کالای قاچاق گیلان در سال جدید در محل سالن اجتماعات سازمان، اظهار داشت: در سال گذشته پرونده هایی برای کالاهای قاچاق مکشوفه در گیلان به ارزش بیش از ۷ میلیارد و ۲۱۵ میلیون ریال تشکیل شده است که جرائم آن در تعزیرات حکومتی از ۲ تا ۵ برابر ارزش کالا اِعمال می گردد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان با بیان اینکه وضعیت جغرافیایی سوق‌الجیشی استان به لحاظ دارا بودن بزرگترین مرز ترانزیتی کشور بسیار مهم است، افزود: این موضوع هم فرصت است و هم می‌تواند در مقوله وقوع پدیده قاچاق در صورت عدم نظارت مستمر خطرآفرین باشد چون گیلان نقطه ثقل بسیاری از امور تجاری و اقتصادی می باشد.
وی از بیکاری و اشتغال کاذب به عنوان یک دستاورد شوم پدیده قاچاق یاد کرد و گفت: البته هم باید به تولید داخل و ارتقاء کیفیت توجه داشته باشیم و هم به سطح درآمد و معیشت مردم در نقاط مرزی توجه نماییم چون توسعه‌نیافتگی این مناطق موجبات قاچاق را فراهم می سازد و انگیزه قاچاق کالا را تقویت خواهد کرد که برای حل این مشکل برنامه ریزی و سیاست مناسبی را در سطح کلان، دولت اتخاذ نماید.
دکتر دلق پوش سوق دادن نبوغ و توان اقتصادی به سوی سرمایه‌گذاری مولد را نیازمند فرهنگ سازی و اقناع مطلوب افکارعمومی دانست و تاکید کرد: اگر سرمایه و ایده در مسیر تولید به کار گرفته شود از اشتغال کاذب و زودگذر مقطعی پیشگیری خواهد شد وانگیزه ای برای قاچاق وجود نخواهد داشت.
وی ترویج فرهنگ مصرف کالای خارجی را یکی دیگر از پیامدهای ناگوار قاچاق کالا توصیف نمود و ادامه داد: این موضوع حتی باعث ضعیف شدن اعتقادات فرهنگی و مذهبی در جامعه می شود وحتی مصرف کالای خارجی؛ تعصبات ملی در حمایت از کالا و تولیدات داخلی و هنجارهای ارزشمند جامعه را تقلیل خواهد داد.

متولی تولید و تجارت استان گیلان، کالای قاچاق را باعث اخلال در بازار با بوجود آمدن چند نرخی کردن قیمت کالا قلمداد کرد و خاطر نشان کرد: ایجاد نوسان درنظم بازار، توسعه قانون شکنی درنظام توزیع و عرضه و بطور کل در سیستم اقتصادی یکی دیگر از عوارض مهم پدیده قاچاق است.
وی تصریح کرد: وقتی تولید کننده شاهد جولان کالاهای قاچاق در جامعه باشد، عملاً انگیزه خود را برای تولید و ایجاد اشتغال در کشور از دست خواهد داد و این آغاز یک چالش اقتصادی بزرگ است.
رئیس سازمان صمت گیلان از اشاعه برخی امراض به جهت قاچاق کالا‌های غیربهداشتی و غیراستاندارد به کشور مثل لوازم آرایشی و بهداشتی سخن گفت و تشریح کرد: حتی انتقال و تسری ویروس کرونا هم از طریق پدیده قاچاق محتمل است و به همین دلیل یکی از اولویتهای نظارتی ما همواره در صنایع غذایی و بهداشتی و بطور کل محصولات سلامت محور است.
دکتر دلق پوش خاطر نشان کرد: یکی از راهبردهایی که در مواجهه و مقابله با قاچاق در سال گذشته در استان اجرا نمودیم” پویش خرید کالای ایرانی” بود که استاندار پرتلاش استان و سایر اعضاء کمیسیون نیز از آن حمایت نمودند.
وی تشویق و ترغیب مردم به استفاده از صنایع بومی و دستاوردهای داخلی را در مسدود کردن مسیر قاچاق را موئلفه ای تاثیر گذار دانست و عنوان کرد: در این راستا در سال گذشته نمایشگاهی تحت عنوان” نهضت فرصتهای ساخت داخل” با هدف تحقق رونق تولید و داخلی سازی نیازهای صنایع در گیلان برگزار کردیم و در باکو نیز نمایشگاه صنعت گیلان اجرا شد.
این مسئول ضمن تقدیر از تعامل و عملکرد مناسب اعضای کارگروه در سال گذشته با اهداء لوح تشکر و قدردانی نمود و برهوشیاری بیشتراعضاء در شرایط فعلی کشور تاکید کرد و گفت: متاسفانه برخی از افراد همواره کاسبان شرایط بحرانی هستند و لازم است هوشمندانه با این قبیل موارد با جدیت و به طور قانونی برخورد گردد.
رئیس کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه استان گیلان بر ثبت کلیه موجودی انبارها در سامانه جامع تاکید نمود و به صراحت اعلام کرد: همه اصناف و تولیدکنندگان مکلّف و موظفند موجودی انبار خود را در سامانه ( www.nwms.ir) به صورت واضح و روشن ثبت نمایند و گرنه در صورت گزارش و بازرسی، بعنوان کالای قاچاق و احتکار محسوب شده و حسب قانون با متخلفین رفتار می گردد.