توجه یونسکو به یک پروژه منحصر به فرد “شهر خلاق رشت” ویژگی های “گیل بانو” در گزارش “نواهای شهر” یونسکو تشریح شد
توجه یونسکو به یک پروژه منحصر به فرد “شهر خلاق رشت” ویژگی های “گیل بانو” در گزارش “نواهای شهر” یونسکو تشریح شد
سایت یونسکو در بولتنی ویژه با عنوان "نواهای شهر" نگاهی به طرحها و ایده های جذاب و جالب توجه شبکه شهرهای خلاق افکنده و از پروژه "گیل بانو" شهر خلاق خوراک رشت هم در این گزارش نام برده و به بیان توضیحاتی در باره این طرح ابتکاری پرداخته است.

🌐پایگاه خبری تحلیلی سرتوک _به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، در گزارش یونسکو در این بولتن که به تشریح وضعیت طرحهای برگزیده شهرهای خلاق جهان اختصاص دارد و در سایت یونسکو اطلاع رسانی شده، پروژه “گیل بانو” از شهر رشت نیز مورد توجه قرار گرفته است.

در این گزارش در باره ویژگی های پروژه “گیل بانو” توضیح داده شده و آمده که: این پروژه در سال ۹۷ توسط گروه توسعه شهری شهرداری رشت آغاز به کار کرد و یک مرکز صنایع دستی به منظور حمایت از کار و ایجاد اشتغال برای زنان محسوب می شود.

در این گزارش تاکید شده است: این مرکز که در وسط یکی از بوستان های شهر رشت ایجاد شده، عرضه کننده محصولات محلی و خانگی است که اساساً از منابع محلی بهره می گیرند. همچنین روشهای بافت (بافتنی ها) و دستور پخت (خوراکی ها) در این مرکز به اشتراک گذاشته شده و مورد استقبال نیز قرار گرفته است.

یونسکو در گزارش خود تاکید می کند: “گیل بانو” فراتر از یک مرکز فرهنگی، فضایی است صمیمی و تبادل آمیز در جهت بروز توانمندیهای زنان که از ایجاد کسب و کار آنان حمایت می کند و بیش از آن در مشارکت زنان در حیات اجتماعی و اقتصادی جامعه شان تاثیرگذار است.

گفتنی اینکه “گیل بانو” فروشگاه دائمی محصولات بانوان سرپرست خانوار در بوستان کشاورز رشت است که بانوان و دختران تولیدکننده خودسرپرست می توانند محصولات تولیدی خود اعم از خوراکی ها، صنایع دستی و تولیدات خانگی را برای فروش و عرضه بدون پرداخت هیچگونه اجاره در این فروشگاه ویژه عرضه کنند.

“گیل بانو” یک مرکز کار آفرینی اجتماعی با حمایت اداره کل امور بانوان استانداری گیلان است که با پشتیبانی و مشارکت شهرداری رشت و یک موسسه خیریه در بوستان کشاورز توجه بسیاری از شهروندان را به خود جلب کرده است.

اینک این مرکز خلاق به عنوان یکی از ویژگی های منحصر به فرد شهر خلاق رشت به عنوان عضوی از شبکه شهرهای خلاق جهان، مورد توجه یونسکو نیز قرار گرفته است.