خارج کردن سنگ ۳۰۰ گرمی از مثانه مرد گیلانی
خارج کردن سنگ ۳۰۰ گرمی از مثانه مرد گیلانی
رشت_سرتوک_مرد میانسال گیلانی که با درد شدید در ناحیه شکم به کلینیک تخصصی مرکز دانشگاهی رازی مراجعه کرده بود، تحت عمل جراحی قرار گرفت.

به گزارش سرتوک ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)؛ پس از بررسی های پاراکلینیکی و مجموعه روش های تصویر برداری پزشکی از مرد میانسال ۴۹ ساله که با شکایت از درد شدید از ناحیه شکم و مثانه به کلینیک تخصصی مرکز آموزشی درمانی رازی رشت مراجعه کرده بود‌، پس از دستور متخصص مربوطه مبنی بر بستری شدن در بخش اورولوژی این مرکز، تحت عمل جراحی قرار گرفت.

طی این عمل جراحی، که توسط جراح کلیه و مجاری ادراری در اتاق عمل اورولوژی مرکز دانشگاهی رازی صورت گرفت، از مثانه بیمار، سنگی به قطر تقریبی ۱۰ سانتی متر وبه وزن ۲۹۰ گرم استخراج شد.

دکتر رضا شاهرخی- متخصص اورولوژی و فلوشیپ جراحی سرطان های مجاری ادراری که سرپرستی تیم جراحی مذکور را به عهده داشت، در این خصوص گفت: بزرگی اندازه این سنگ، از جمله موارد نادری می باشد، که در چند سال اخیر بی سابقه بوده است.

وی با ضروری دانستن علت پیدایش این سنگ بزرگ، تصریح کرد : تحقیقات صورت پذیرفته در این راستا، نشان می دهد که پیدایش چنین سنگ هایی به ویژه آنهایی که به شکل عارضه ای مزمن و دراز مدت در بیماران ظاهر می شوند می تواند علت اصلی برخی از سرطان های نادر در مثانه از جمله گونه scc باشد.

این متخصص اورولوژی در پایان، تاکید کرد: توجه به علایم و چکاپ سالیانه می تواند در خصوص پیشگیری از عارضه هایی از این دست، بسیار موثر باشد.