خط مشاوره ۱۴۸۰ ارائه مشاوره تلفنی بمنظور مدیریت و کاهش استرس ناشی از بیماری کرونا
خط مشاوره ۱۴۸۰ ارائه مشاوره تلفنی بمنظور مدیریت و کاهش استرس ناشی از بیماری کرونا
خط مشاوره 1480 ارائه مشاوره تلفنی بمنظور مدیریت و کاهش استرس ناشی از بیماری کرونا

پایگاه خبری تحلیلی سرتوک _ به گزارش دفتر روابط عمومی بهزیستی گیلان ،دکتر حسین نحوی نژاد مدیرکل بهزیستی گیلان عنوان کرد : با توجه به شیوع ویروس کرونا و سیر صعودی مبتلایان استان و ضرورت ارایه خدمات روانشناختی به عموم مردم در تمام ایام هفته ،صدای مشارو(۱۴۸۰) با افزایش نیروی انسانی و ساعت کاری خود د رحال حاضر متشکل از ۱۲ نفر از کارشناسان خبره روانشناسی در مقطع ارشد و دکتری از ساعت ۸صبح لغایت ۱۲شب بصورت شیفتی درحال خدمت رسانی به همشهریان می باشند. لازم بذکر است این خدمات کاملا رایگان و فوری و تخصصی بوده است . از تاریخ شروع ویروس کرونا (۱/۱۲/۹۸لغایت ۱۸/۱/۹۹)تعداد ۲۴۲۹تماس موفق که از این تعداد ۳۷۰تماس مربوط به اضطراب ناشی از ویروس کرونا می باشد .
وی افزود : شایعترین علل تماس گیرندگان در خصوص بیماری کرونا به شرح ذیل است .
۱-اضطراب ناشی از افکار مربوط به درگیری ویروس کرونا ( که اغلب افراد داری سابقه اختلال اضطرابی و افسردگی بودند.)
۲-اختلافات زناشویی در دوره قرنطینه خانگی(بیکاری ، مسایل اقتصادی ، عدم ارتباطات اجتماعی ،عدم رعایت نکات بهداشتی طرفین واختلاف نظرهای تربیتی در خصوص فرزندان و مشکلات والد فرزندی و..
۴-ابراز علایم وسواسی و ترس از دچار شدن به بیماری ، دردهای روان تنی و خود بیمارانگاری
مدیرکل بهزیستی گیلان بیان داشت : همکاران صدای مشاور۱۴۸۰با همدلی و Empathy و از طریق آموزش هایی که بصورت تخصصی کسب نموده اند راهکارهای مقابله با استرس و خود مراقبتی و افزایش تاب آوری و گذراندن مرحله سوگ و … را برای مراجعین خود مطرح و انجام می دهند .
وی افزود : هدف در کمک های اولیه روانشناختی در بحران ایجاد یک تماس و ارتباط انسانی بدون زحمت و کاملا مشفقانه است بطوریکه احساس امنیت و آرامش روانی و هیجانی بوجود آورد تا آسیب دیدگان و تماس گیرندگان برای بیان هیجانات و جهت دهی هیجانات آماده شوند و لذا سریعتر رفع نگرانی و اتصال به شبکه حمایتی مربوطه (خانواده ) انجام پذیرد.
دکتر نحوی نژاد اظهار داشت : ضمنا دفتر مشاوره و خدمات روانشناختی کشور اقدام به تشکیل و راه اندازی سامانه ارزیابی روان شناختی و غربالگری اضطراب و استرس ناشی از کرونا ویروس به آدرس corona.behzisti.ir ، نموده است و خط ۱۴۸۰در کنار سایر خدمات مجازی سازمان بهزیستی ااطلاع رسانی به تماس گیرندگان جهت ورود به سامانه و ثبت اطلاعات و ارزیابی را به عهده دارد تا در صورت نیاز جهت مداخلات درمانی به مراکز مشاوره تحت نظارت بهزیستی ارجاع داده شوند.