دروی دستی برنج توسط آیت الله فلاحتی در یکی از شالیزارهای فومن
دروی دستی برنج توسط آیت الله فلاحتی در یکی از شالیزارهای فومن
رشت_سرتوک_آیت الله رسول فلاحتی امروز با دروی دستی “برنج”در روستای “سند” شهرستان فومن با شالیکاران در شالیزار همراهی کرد .

به گزارش سرتوک ، به نقل از  روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در گیلان، آیت الله رسول فلاحتی امروز در جریان برداشت محصول برنج همراه با شالیکاران در روستای “سند” شهرستان فومن با بیان خدا قوت و خسته نباشید به کشاورزان گیلانی اظهار کرد: محصول برنج با رنج حاصل می شود و امروز آمدیم به کشاورزان بگوییم سختی های کار شما را درک می کنیم.

وی، بیشتر شالیکاران گیلانی را تک محصولی عنوان کرد و افزود: محصول عمده کشاورزان در استان برنج است و محصولات دیگری ندارند تا بتوانند امور زندگی خود را با آن بگذرانند.

امام جمعه رشت با بیان اینکه کشاورزی گیلان نظام پایداری ندارد، تصریح کرد: شالیکاران هنگام نشای برنج با کمبود آب کشاورزی مواجه هستند و در زمان برداشت محصول، باران های موسمی موجب خواباندن خوشه های برنج می شود.

آیت الله فلاحتی به سختی ها و هزینه های بالای برداشت دستی محصول برنج اشاره کرد و گفت: کمباین به دلیل خوابیدن خوشه ها نمی تواند در شالیزارها فعالیت داشته باشد و روش برداشت دستی هزینه های بسیاری به کشاورزان تحمیل می کند.

وی با اشاره به سوء استفاده دلالان برنج از شالیکاران در فصل برداشت محصول، بیان کرد: از دولتمردان می خواهیم همان طوری که نمایندگان مردم در مجلس مطرح کردند، در ماه های آینده و حداقل در سه ماه پاییز از واردات برنج خودداری کنند و اگر وارد کردند به بازار عرضه نشود تا کشاورزان بتوانند محصول خود را به آسانی در بازار عرضه کنند.

نماینده ولی فقیه در گیلان، شالیکاران را دارای مشکلات بسیار در تولید محصول برنج دانست و اظهار کرد: آمدیم از نزدیک مشکلات شالیکاران را ببینیم و این دردها را به مسئولان مربوطه انتقال دهیم.

آیت الله رسول فلاحتی با حضور در روستای “سند” شهرستان فومن در برداشت محصول برنج با شالیکاران این روستا همراهی کرد و روستائیان مسائل و مشکلات خود را با نماینده ولی فقیه در گیلان مطرح کردند.