در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان مطرح شد  شراکت ۵۰ درصدی جمهوری آذربایجان در اقتصاد راه ریلی رشت آستارا/ گیلان جز ده استان برتر در اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی/
در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان مطرح شد  شراکت ۵۰ درصدی جمهوری آذربایجان در اقتصاد راه ریلی رشت آستارا/ گیلان جز ده استان برتر در اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی/
صبح امروز نهمین جلسه اقتصاد مقاومتی با حضور دکتر محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، ارسلان زارع استاندار گیلان، کیوان محمدی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان، تعدادی از نمایندگان مردم گیلان در مجلس و جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی و مدیران عامل بانکها در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد.

🌐پایگاه خبری تحلیلی سرتوک _صبح امروز نهمین جلسه اقتصاد مقاومتی با حضور دکتر محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، ارسلان زارع استاندار گیلان، کیوان محمدی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان، تعدادی از نمایندگان مردم گیلان در مجلس و جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی و مدیران عامل بانکها در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد.

ضرورت توجه به اشتغال و تولید در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی

جانشین ستاد اقتصاد مقاومتی کشور در گیلان نیز در این جلسه در سخنانی بیان داشت: گفته شد که طی ۹ ماهه گذشته ۹ جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در گیلان تشکیل شد اولین انتظاری که از جلسات برگزار شده می رود این است که طی این ۹ جلسه چقدر با اهداف جلسه نزدیک شدیم.

محمد باقر نوبخت با تاکید بر ضرورت توجه به اشتغال و تولید در جلسه فوق افزود: در کشور هدف این است که حدود ۱ میلیون فرصت شغلی با حدود ۴۶ هزار میلیارد تومان دنبال شود. سهم گیلان از ۴۶ هزار میلیارد تومان ۱۱۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح ها و اشتغال درنظر گرفته شد حدود ۲۶ هزار فرصت شغلی است. پس در این جلسه ستاد اشتغال ۲۶ هزار اشتغال جوان را دنبال می کنیم.

وی افزود: ما از دو مسیر سرمایه گذاری در طرحهای دولتی و سرمایه گذاری در طرح های عمرانی باید این ۲۶ هزار فرصت شغلی را فراهم سازیم.
ضرورت تحقق ده هزار شغل از محل پروژه
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور یادآور شد: در طرحهای تولیدی چون سرمایه گذاری در بخش خصوصی است کمک ما اعطا تسهیلات با لحاظ کمک نظام بانکی است

او گفت : برای سال جاری براساس اطلاعات گزارش استانداری ۱۹۶ طرح در عرصه تولید اعم از خدمات، صنعت و کشاورزی در گیلان وجود دارد که اگر ۸۸۵ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کنند می توانند تا پایان سال اتمام و حداقل ۵ هزار فرصت شغلی مهیا گردد و من با این شرط تحقق ۱۰ هزار فرصت شغلی از ۲۵هزار شغل اعلام شده با اعطا تسهیلات فوق موافقت خواهم کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خاطرنشان کرد: تاکنون حدود ۳۲ طرح با اعتبار ۱۱۵ میلیارد تومان اجرا شده است ، لذا با توجه به اینکه هدف ما تا پایان سال این است که ۱۹۶ بنگاه را با ۸۸۵ میلیارد تومان راه اندازی کنیم به تلاش بیشتری نیاز داریم.

نوبخت با تاکید بر اعلام رضایت خود از عملکرد ستاد اقتصاد مقاومتی در گیلان بیان داشت: زیرساخت ها در گیلان سپری شد و امید است که ۱۹۶ طرح مورد نظر تا پایان سال اجرایی و بهره برداری برسد.

جانشین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور در گیلان تاکید داشت: امروز ما با یک عدم اعتماد اجتماعی مواجه هستیم که بسیار زیانبار است. امروز جوانان ما بیش از اشتغال به امید نیاز دارند بنابراین باید مشخص شود که کدام واحد با چه مدارکی و چه تعدادی اشتغال از این تسهیلات بهره مند شده اند.

وی خاطرنشان کرد: شایسته است تا کاروانی از اصحاب رسانه تشکیل شود تا به بازدید پروژه های ستاد اقتصاد مقاومتی بپردازند و از نحوه اجرای آنها اطلاعات و اخبار راتهیه و به سمع مردم شریف گیلان برسانند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از اختصاص ۳۷۶۰۰ میلیارد تومان برای طرحهای عمرانی خبر داد و تصریح کرد: بعضی از طرحها با اسناد و اوراق پیش می روند اما بعضی از طرحها با اسناد اوراق پیش نمی روند چون طرح راه آهن گیری آزاد تا انزلی که نیازمند خرید زمین کشاورزان است و کشاورز هرگز اوراق را قبول نخواهند کرد.

محمد باقر نوبخت اذعان داشت: من نه به عنوان یک گیلانی بلکه به عنوان مسئول سازمان برنامه بودجه کشور در گیلان حضور دارم و حضور در این جمع را وظیفه خود می دانم. اما با وجود این که در بزرگترین تحریم اقتصادی مواجه ایم، باید از هرگونه دو دستگی بپرهیزیم و هرچه دو دستگی پیش آید به نفع دشمنان است و با وجود این تحریم ها باید مقاومت به خرج داده تا به خودکفایی در همه حوزه ها دست یابیم.

جانشین فرمانده ستاد مقاومتی کشور در گیلان با تاکید بر همکاری تمامی بانکهای عامل در اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: طی هفته پیش رو با دعوت از تمامی بانکهای عامل بانک های عامل خصوصی را مجاب به همکاری با ستاد اقتصاد مقاومتی خواهم کرد

وی یادآور شد: در این ماه مجددا پول نقدی به همه دستگاههایی که طرح عمرانی دارند تزریق خواهد شد البته طرحهای عمرانی که ایجاد اشتغال داشته باشد.

محمدباقر نوبخت تصریح کرد: در راه ریلی آستارا به رشت که کریدور شمال به جنوب است دولت جمهوری آذربایجان به عنوان شریک ایران ۵۰ درصد در اقتصاد این راه شراکت خواهد داشت

وی در خصوص عدم همکاری برخی از وزارتخانه ها با دستگاههای اجرایی استان گفت: از ابتدای سال جدید کل اختیارات تبصره ۱۸ را به استانها تفویض خواهیم کرد و همه پول های ستاد اقتصاد مقاومتی در اختیار استانداران قرار خواهد گرفت. و از دو ماه بعد توزیع استانی خواهد بود تا کارها چابک تر پیش رود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور یادآور شد: انتظار می رود که در جلسه بعدی تمامی دستگاههای استان آمار قابل توجه ای از نحوه ایجاد و تعداد اشتغال داشته باشند. و آمار خود را در سامانه بازگذاری کنند

ارسلان زارع در این جلسه با گرامیداشت روز رشت بیان داشت: امروز به نام روز رشت نام گرفته تا به پاسداشت شهری بپردازیم که به نخستین ها در هر حوزه شهرت دارد. شهری که با بزرگانی در طول تاریخ چون آیت الله بهجت، دکتر معین دکتر سمیعی و پروفسور رضا ودیگر نام آوران همراه بوده است.

استاندار گیلان ضمن قدردانی از ارائه گزارش توسط مدیران حاضر در جلسه تصریح کرد: ما در اجرای پروژه های ستاد اقتصاد مقاومتی در سالجاری جز ده استان برتر کشور بوده، اما با این وجود درصدد رفع مشکلات موجود هستیم.

۷۰ درصد ظرفیت صادرات اوراسیا از بنادر گیلان صورت گرفته است

وی افزود: با توجه به ظرفیت های مطلوب همچون قرار گرفتن گیلان در حوزه اوراسیا در سال جاری ۷۰ درصد ظرفیت صادرات از بنادر گیلان صورت گرفته و خط ریلی رشت آستارا به عنوان یکی از پروژه های ملی در گیلان با توجه به اهمیت این خط نحوه اجرای پروژه فوق با جدیت پیگیری خواهد شد.

ارسلان زارع خاطرنشان کرد: در سه ماه گذشته یکی از پروژه های اقتصادی استان یعنی پسماند با اعتباری ۱۰۶ میلیارد به رشت لنگرود انزلی و رودسر ابلاغ شد.

تلاش به افزایش سهم اشتغال از محل پروژه های اقتصاد مقاومتی

استاندار گیلان در حوزه پروژه های صنعتی اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: برخی از پروژه ها مشکل حقوقی دارند، از اعتباراتی که با ابتکار دکتر نوبخت با ابلاغ
۳۳ طرح با ۱۱۵ میلیارد تومان پرداخت شد و عمده این پرداختها طی یک ماه اخیر بوده است و امید است در این یکی دو ماه پیش رو سهم اشتغال را از این محل به عدد ۱۰۰۰ نزدیک گردانیم

او گفت: گیلان در هفت ماهه امسال با درآمد سیصد میلیون یورویی رتبه نخست در حوزه سرمایه گذاری خارجی در حوزه سرزمینی منطقه آزاد به خود اختصاص داده است.

زارع با تاکید بر اینکه نرخ بیکاری استان گیلان در سال ۹۷ از ۱۱ درصد بیشتر بوده، خاطرنشان کرد: با اقدامات صورت گرفته امید است تا پایان امسال به هدف برنامه ششم توسعه یعنی به عدد ۸ درصد نرخ بیکاری نزدیک شویم.

استاندار گیلان با اظهار تاسف از عدم ابلاغ بودجه و اعتبار به طرح های دانش بنیان یادآور شد: امید است با درایت دکتر نوبخت و همکاری نمایندگان مردم گیلان در خانه ملت در راستای اختصاص اعتبار به این پروژه ها در توسعه گیلان گام های بلندی برداریم.