دستیابی راه جدید محققان دانشگاه علوم پزشکی گیلان درخصوص پیشگیری از بیماری کووید ۱۹
دستیابی راه جدید محققان دانشگاه علوم پزشکی گیلان درخصوص پیشگیری از بیماری کووید ۱۹
رشت_سرتوک_دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به طراحی و تولید یک کاندید واکسن علیه ویروس کرونا، از دستیابی راه جدیدی درخصوص پیشگیری از بیماری کووید 19 خبر داد.

🌐پایگاه خبری تحلیلی سرتوک_ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا) ؛ دکتر رضا جعفری شکیب- دانشیار ایمنی شناسی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و مجری طرح تحقیقاتی “طراحی، بیان و تخلیص واکسن جدید چند اپیتوپی علیه COVID-19 و ارزیابی پاسخ ایمنی نسبت به آن در موش “BALB/c  از دستیابی راه جدیدی در خصوص پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ خبر داد. 

وی با اینکه این طرح تحقیقاتی از سوی معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان به تصویب  رسیده است، اظهار داشت : در این بررسی، مطالعه مدل کامپیوتری دقیق و جامعی بر روی سه پروتئین مهم ویروس کرونا به نام های پروتئین نوکلئوکپسید (Nucleocapsid)، پروتئین پوشش ویروس (Envelope) و پروتئین اتصالی ویروس (Spike) انجام شد.

دکتر جعفری شکیب یادآور شد : با توجه به اینکه هم پاسخ ایمنی هومورال و هم سلولی در حذف موثر عوامل عفونی نقش بسزا و مکملی دارند، بخش هایی از این سه پروتئین که دارای بیشترین نواحی قابل شناسایی توسط لنفوسیت های T و B بودند، به عنوان کاندید واکسن انتخاب شدند.

دانشیار ایمنی شناسی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک با تولید این پروتئین نوترکیب و انجام تست های تاییدی تکمیلی، گام جدید در جهت پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ برداشته شود.