روستاها نماد و مرکز تکثیر فرهنگ،تاریخ و تمدن بشر هستند
روستاها نماد و مرکز تکثیر فرهنگ،تاریخ و تمدن بشر هستند
بخشدار خمام با گرامیداشت روز روستا و عشایر گفت:بدون شک روستاها نماد و مرکز تکثیر فرهنگ،تاریخ و تمدن بشر به شمارمی آیند .

به گزارش سرتوک به نقل از همای گیلان ،رضا مهدوی افزود: روستا به عنوان اولین اجتماع بشریت شکل گرفته است.
وی با اشاره به اینکه اولین اجتماع بشر در بین النهرین و قرون وسطی با صید و شکار و کشاورزی شکل گرفت و به اجتماع شهر و مدنیت رسید ،اذعان کرد:روستا اولین اجتماع بشریت در تاریخ است که بوجود آمد.

وی روستا را محل صداقت،پاکی،حقیقت و نشات گرفته از اعتقادات پاک عنوان کرد و یاد آور شد:نقش و جایگاه روستا باید با حفظ پتانسیل و قابلیتهای ان حفظ شود.
بخشدار خمام با بیان اینکه نزدیک به ۲۲سال از تشکیل دهیاری وشوراها می گذرد، تصریح کرد: روستاها از نظام کدخدایی و بزرگ‌منشی به سمت دهیاری در روستاها قوت گرفت و در حال حاضر روستاهای گذشته با روستاهای امروز متفاوتند و جایگاه تولید و اشتغال روستایی با حفظ کشاورزی ،دستخوش تغییرات و تحولات خانه های دوم ، ویلانشینی عجین شده است.

مهدوی در مورد ویژگیهای خاص مردم روستا گفت: زمینهای کشاورزی،محیط زیست و اشتغال پایدار روستایی ،امنیت غذایی کشور از درون روستاها ، باعث درامد پایدار روستایی در غالب طرحهای مختلف گلخانه ای،مجتمع گردشگری ،دهکده سلامت،سالنهای ورزشی، چمن مصنوعی،نیروگاههای خورشیدی،استخر پرورش ماهی،مجتمع بین راهی و خدماتی،باعث افزایش درامد ماندگار برای جوانان روستا خواهد شد.

وی با بیان اینکه محصولات کشاورزی مثل برنج،صیفی جات ،ابریشم ،چای که در منطقه به وفور کشت می شود افزود:
با شرایط اقلیمی روستاها ،پرورش گاوشیری،بوقلمون،پرورش اسب اصیل پرورش زنبور عسل،ایجاد کارگاههای خیاطی ، احداث تالارهای پذیرایی، آشپزخانه، کارگاه تیرجه بلوک ،تولید پوشاک و لباسهای بیمارستانی و انواع البسه خراطی،حصیر و صنایع دستی که زبانزد خاص و عام منطقه خمام می باشد می توان جایگاه ارزشمندی در تولیدات روستاها داشته باشند .
بخشدار خمام  اشتغال پایدار ، در کنار محصولات کشاورزی از قبیل ،بانک نشاء برنج ،صیفی جات،کارگاه حصیربافی و مراکز تولید را جزو اولویتهای مدیران دانست .
بخشدارخمام یاداورشد:یکی از مهمترین اولویت های نظام جمهوری اسلامی بیش از پیش،توجه همه جانبه به بخش روستایی و عشایری است تا ضمن کمک به ارتقاء وضعیت اقتصادی کشور و تحقق شعار سال جهش تولید بتوانیم نقش مهم و موثری برای خدمتگزاری به روستاها داشته باشیم.
وی در پایان با بیان اینکه دولت با ایجاد طرحهای زودبازده کمک بزرگی به روستاییان خواهد کرد  گفت:خمام به دلیل مجاورت با مرکز استان دارای پتانسیل و ظرفیت های قابل توجهی در زمینه کشاورزی، صنایع دستی و غیره است.
این امر سبب عدم وابستگی روستاییان نسبت به دولت خواهد شد و شاهد ارتقای شاخص های توسعه پایدار و پیشرفت و ابادانی هر چه بیشتر روستاها خواهیم بود.