فرش دستباف، میراث ارزشمند گیلان است/ تولید بیش از ۵۱ هزار متر فرش دستباف در گیلان
فرش دستباف، میراث ارزشمند گیلان است/ تولید بیش از ۵۱ هزار متر فرش دستباف در گیلان
رشت_سرتوک_رئیس سازمان صمت گفت:فرش دستباف، میراث ارزشمند استان گیلان است.
🌐پایگاه خبری تحلیلی سرتوک_فرهاد دلق پوش در کمیته ساماندهی و برگزاری نمایشگاه فرش دستباف گیلان با اشاره با جایگاه مناسب این هنر در حفظ و انتقال فرهنگ های جامعه، اظهار داشت: فرش دستباف، میراث ارزشمند گیلان است و جهت‌دهی فرهنگی مناسب برای فرش بافی در گیلان هم جنبه فرهنگی و حفظ سنت های کهن و هم جنبه اقتصادی و اعتلای مشاغل خانگی دارد.

براساس گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان، رئیس سازمان صمت گیلان با بیان اینکه در قالب این هنر صنعت می‌توان جایگاه آموزه‌ها و فرهنگ استان را حفظ کرد، افزود: مجموعا تعداد ۱۳ هزار نفر قالیباف بیمه شده در گیلان فعالیت دارند و مشاغل خانگی جزء اولویت هایی است که از طریق هنر صنعت فرش می توانیم برای تحول اقتصاد خانگی برنامه ریزی نمائیم.

وی ترویج و بازاریابی برند فرش گیلان را مقوله ای حائز اهمیت دانست و گفت: برگزاری نمایشگاه ها بسیار می تواند به شناساندن فرش دستباف گیلان و ارتقای جایگاه این هنر کمک نماید و تا سطح یک رویداد ملی اعتلاء دهد.

دکتر دلق پوش با تاکید بر اینکه هدف همه دستگاه های متولی، تعالی هنر صنعت فرش گیلان است، خاطر نشان کرد: اداره میراث فرهنگی، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کار رفاه و امور اجتماعی، اتاق تعاون، اتاق اصناف و اتاق بازرگانی صنایع و معادن بایستی حول یک محور با هدف واحد برای اعتلای این صنعت مشارکت و همراهی داشته باشند.

این مسئول استفاده از ظرفیت منطقه آزاد برای معرفی و عرضه محصولات مترقی و برند این هنر صنعت را اثر بخش دانست و تاکید کرد: برگزاری نمایشگاه فرش درمنطقه آزاد می تواند فضای مطلوبی را برای جذب بازار و شناسایی این هنر کمک نماید و افکار عمومی را معطوف به وجود این صنعت در گیلان کند.

رئیس سازمان صمت گیلان توانمندسازی مردم محلی در زمینه فرش را برای تبدیل تهدید ویروس کرونا به یک فرصت برای مشاغل خانگی پیشنهاد نمود و گفت: در سه ماهه اول سال جاری ۱۳۱ نفر آموزش دیده اند و برای آنها گواهی فعالیت صادر شده است البته در مجاورت نمایشگاه با برگزاری کارگاه های آموزشی به صورت حرفه ای، مقوله سلیقه یابی و ذائقه سنجی مطالبات مشتری و بازار بسیار اهمیت دارد.

فرهاد دلق پوش یاد آور شد: سالانه بیش از ۵۱ هزار متر به صورت میانگین در گیلان فرش دستباف تولید می شود که قطعا با ارائه طرح های نو و متنوع و برند مختص فرش گیلان در نمایشگاه ، توسعه این صنعت با توجه به در خانه ماندن اغلب افراد بعلت کرونا و استفاده از این فرصت می تواند به تقویت مشاغل و اقتصاد خانگی بینجامد.

#سرتوک