معاون بیمه خدمات سلامت استان  گیلان: تفکردرمان محوری باید به سلامت محوری سوق داده شود
معاون بیمه خدمات سلامت استان  گیلان: تفکردرمان محوری باید به سلامت محوری سوق داده شود
دکتر سعید مهدی پور معاون بیمه خدمات سلامت استان گیلان گفت:در سال جاری 266 میلیارد تومان از مطالبات طرف های قرارداد با بیمه سلامت در استان گیلان پرداخت شده است.

🌐پایگاه خبری تحلیلی سرتوک _به گزارش خط گیلان، دکتر مهدی پور افزود: در بعضی از مراکز مانند داروخانه ها آزمایشگاه ها و پزشکان،بیمارستانهای خصوصی مطالبات تا   شهریور ومهر ماه امسال پرداخت شده است .

وی در مورد پرداخت مطالبات معوقه گفت :در سال گذشته ۴۳۸ میلیارد تومان برای بیمه شدگان صندوق های پنج گانه در استان گیلان هزینه شده است که از این رقم ۳۳۰ میلیارد تومان پرداخت شده بود و ۱۰۸ میلیارد تومان بدهی معوقه از سال گذشته بر جای ماند که ۵۴ میلیارد تومان برای بخش خصوصی و ۵۴ میلیارد تومان مربوط به به مراکز دولتی است که پیگیری های لازم انجام شده است و با تخصیص اعتبار پرداخت خواهد شد.

معاون بیمه خدمات سلامت استان گیلان انجام کارهای مردم به صورت الکترونیکی را بسیار مهم و حائز اهمیت خواند و گفت:انجام کارهای مردم به صورت الکترونیکی در سالهای پیش یک مزیت بود ولی امروز انجام این کارها بصورت الکترونیکی یک ضرورت محسوب می شود که پیوند ناگسستنی با زندگی اقشار مختلف جوامع شهری و روستایی دارد

وی افزود:در این راستا سامانه های مختلفی در سازمان بیمه سلامت راه اندازی شده است که در اجرای طرح ها و پروژه های این سازمان نقش اساسی و عمده‌ای دارند

 نسخه نویسی الکترونیکی

وی اضافه کرد: نسخه نویسی الکترونیکی دسترسی پزشک به سوابق بیمار را راحت‌تر خواهد کرد و علاوه بر آن تجویز ها علمی تر می شود و کار رسیدگی به نسخ پزشکان و رسیدگی به پرداخت‌ها سرعت می‌گیرد و به نوعی به کاهش هزینه‌ها و مدیریت هزینه صورت می‌گیرد خوشبختانه در حال حاضر در همه بیمارستانهای دولتی نسخه‌نویسی الکترونیکی و رسیدگی الکترونیکی اسناد بستری در حال انجام است

حذف دفترچه‌های کاغذی

دکترمهدی پور یادآورشد: تا پایان سال جاری در ۳۰ تا ۴۰ درصد از مطب های شخصی بیمه شدگان با کارت ملی خدمات لازم را اخذ خواهند کرد و طی دو سال آینده با حذف دفترچه‌های کاغذی ،نسخه نویسی الکترونیکی به صورت کامل و صددرصد انجام خواهد شد و ارائه خدمات مورد نیاز فقط با کارت ملی صورت خواهد گرفت                                                        .
طرح همپوشانی و استحقاق سنجی

وی درمورد طرح همپوشانی و استحقاق سنجی گفت: این طرحها هم اکنون در بیمارستان‌های دولتی انجام می‌شود و تا پایان سال جاری اجرای این طرح در بیمارستانهای خصوصی نیز آغاز خواهد شد اجرای این طرح باعث می شود که بیمه شده چند دفترچه‌ای نداشته باشیم

وی افزود: از ابتدای آغازاجرای طرح همپوشانی تاکنون دفترچه های ۴۸۵۳۰هزار نفر حذف شدوهمه آنان یک دفترچه ای شدند و ان شاء الله از سال آینده همه فرآیند و خدمات سازمان بیمه سلامت الکترونیکی خواهد شدوبسیاری از مشکلات احتمالی کاهش خواهد یافت .

دکتر مهدی پور در مورد آزمون وسع گفت :تعداد ۱۷۰۶۱ نفر بیمه شده در آزمون وسع نام نویسی کردنداگر این افراد در دسته اول ،دهک های ۱ و ۲ و ۳ باشندازدفترچه بیمه سلامت به صورت رایگان بهره مند خواهندشد .

وی افزود: افراد و اقشار دسته دوم که در دهک چهارم قرار دارند بر اساس آزمون و وسع منابع درآمدی آن ها بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد حداقل دستمزد مشمول قانون کار باشد این افراد فقط ۵۰ درصد هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند و پنجاه درصد مابقی را دولت تامین و پرداخت خواهد کرد.

و ی اضافه کرد :دسته سوم افرادی که در دهک ۵و۶ به بالا قرار دارند و بر اساس خود اظهاری و آزمون وسع و بررسی‌های لازم اگر درآمدی معادل حداقل دستمزد تعیین شده را داشته باشند باید ۱۰۰ درصد حق سرانه بیمه را پرداخت کنند

دکتر مهدی پور  یاد آور شد : همزمان با اجرای آزمون وسع تعداد۴۷۴۰ نفر در استان گیلان در قالب صندوق بیمه ایرانیان به صورت شش ماهه و یکساله با پرداخت حق بیمه دفترچه بیمه دریافت کردند.

بیماران خاص

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر، دو هزار و ۸۷۶ بیمار خاص شامل هموفیلی، تالاسمی، پیوندی و ام اس به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت استان گیلان هستند.

دکترمهدی پور گفت: تمامی خدمات بستری ، دارویی و سرپایی بیماران خاص تحت پوشش بیمه سلامت استان گیلان رایگان است.ودرهشت ماهه سال جاری بیش از ۲۷ میلیارد تومان برای درمان  بیماران خاص هزینه شده است.

سامانه ۱۶۶۶

وی با اشاره به راه اندازی سامانه ۱۶۶۶ بیمه سلامت اضافه کرد: این سامانه برای پاسخگویی به مردم و رسیدگی به درخواست های آنها در حوزه بیمه سلامت فعال است که مردم می توانند سوال ها و نظرات خود درباره بیمه سلامت را از طریق این سامانه مطرح کنند.

سلامت محوری

وی در بخش پایانی با تاکید بر این مسئله که تفکردرمان محوری باید به سلامت محوری سوق داده شود گفت :نگاههای سازمان بیمه سلامت و سیاست های وزارت بهداشت تاکید داردکه مراقبت های بهداشتی و افزایش سواد سلامت و تغییرات در سبک زندگی مردم ایجاد شود و بیشتر به سمت مراقبت‌های بهداشتی و درمان های سرپایی سوق پیدا کنند تا اینکه از حالت درمان محوری به سلامت محوری دست پیدا کنیم.

گفتنی است: در استان گیلان یک میلیون و ۲۰۹ هزار و ۴۰۶ نفر در پنج صندوق کارکنان دولت ،بیمه همگانی ،بیمه روستایی ،بیمه سایر اقشار و ایرانیان تحت پوشش بیمه سلامت استان گیلان هستند که از طریق ، یک هزار و ۷۰۹موسسه  طرف قرارداد با بیمه سلامت اعم از پزشکان، بیمارستان های دولتی و خصوصی، درمانگاه ها، آزمایشگاه ها، رادیولوژی ، داروخانه ها و …از خدمات لازم استفاده می کنند.