نقش سرمایه اجتماعی در حکمرانی خوب برای سازمان تامین اجتماعی مهم است
نقش سرمایه اجتماعی در حکمرانی خوب برای سازمان تامین اجتماعی مهم است
رشت_سرتوک_معاون بیمه ای تامین اجتماعی شعبه یک رشت گفت : سرمایه اجتماعی در حکومت صالحان و مدیریت اسلامی، نقشی زیربنایی و بی بدیل دارد.

🌐پایگاه خبری تحلیلی سرتوک_به گزارش خط گیلان ، محسن علی جمشیدی نژاد، معاون بیمه ای تامین اجتماعی شعبه یک رشت؛ در یاد داشتی با اشاره به نقش واهمیت سرمایه اجتماعی آورده است :سرمایه اجتماعی در حکومت صالحان و مدیریت اسلامی، نقشی زیربنایی و بی بدیل دارد و باید گفت نظام اسلامی منهای سرمایه اجتماعی یعنی نظام منهای اسلام و شایستگی.
قرآن مجید نخستین و مهم ترین وظیفه رهبران نظام الهی را برپایی نماز  و توجه به سرمایه اجتماعی می داند و می فرماید:
کسانی که هرگاه در زمین به آنها قدرت بخشیدیم، نماز را برپای دارند و زکات دهند و امر به معروف و نهی از منکر نمایند.(حج: ۴۱)
با مروری بر آموزه های اسلام و قرآن، ارتباط سرمایه اجتماعی و مدیریت بر جامعه اسلامی قطعی است که در این مجال به گوشه ای از این نوع ارتباط و تأثیر شگرف سرمایه اجتماعی بر مدیریت، اشاره می کنیم.
بیان مساله
در یک واکنش اجتماعی منفعل: عناصر تشکیل دهنده با ترکیبات فکری متفاوت علی رغم میل باطنی در کنار یکدیگر شرکت ‌دارند و افراد در کنش های اجتماعی به نسبت بهرهء هوشی وارد واکنش های اجتماعی می شوند.
در یک واکنش اجتماعی فعال: پیدایش واکنش دهنده‌ های اجتماعی به نسبت بهرهء هوشی نیست در نتیجه تعدادی از این واکنش دهنده‌های اجتماعی به‌طور کامل سوخت می‌شوند و در مقابل مقداری از واکنش دهنده های اجتماعی دیگر به صورت واکنش نداده های اجتماعی باقی خواهند ماند و در نتیجه تشخیص واکنشگرهای اجتماعی محدودکننده به مقدار واکنش دهنده‌های اجتماعی و بهرهء هوشی بستگی دارد.
همانطور که در علم شیمی نیز به واکنش دهنده‌ای که به‌طور کامل واکنش می‌دهد، واکنش دهنده محدود ساز یا محدودکننده Limiting reagent  گفته می‌شود.

اثبات وجود مسئله

سرمایه های اجتماعی کاربرپسند در یک سیستم سازمانی تنها می توانند محصول انسجام افکار خاص و عام باشد که توسط نیروی انسانی بالقوه متخصص و با هدف حفظ، نظارت و حراست از تمامیت عرضی یک نهاد و سازمان دولتی و غیردولتی به فعل تبدیل می شوند و ماحصل افکار فردی در یک تعامل جمعی به یک فرایند تولید سازنده فکری بدل می شود.

  تدابیر سازمانی

بعنوان مثال: برخی از تدابیر سازمانی با هدف سهولت در انجام امور اجتماعی تدوین می شود و در اغلب مواقع نیز بعلت ضعف های در شالوده های افکار زیرساختی در مقابل برخی هنجارهای اجتماعی معصوم مانده و نتوانسته است پیرامون امر مدیریت برنامه ریزی به عملکرد قابل قبولی دست یابد و نمونه های بارز آن را در تعیین سیستم غیرحضوری اعتبار دفترچه های تامین اجتماعی به وضوح شاهد هستیم که بدون صرف هزینه های مضاعف در مغایرت با شعار حکمرانی خوب است و بدین شکل هر رویکرد نهادینه شده ای که کیفیت را قربانی کمیت کند مانع جلب اعتماد اجتماعی و کسب اعتبار سازمانی است.

اهمیت خدمات غیر حضوری

در نگاه سازمانی نظر به اهمیت خدمات غیر حضوری که با هدف تسریع و سهولت در امر خدمت رسانی وجلب رضایت حداکثری مردم همراه میباشد و با عنایت به فراهم نمودن بستر اخذ سوابق بیمه ای بصورت غیرحضوری وتمرکز پرداخت تعهدات کوتاه مدت مشاهده سوابق ناشی ازپرداختها منوط به مراجعه مخاطبین واستخراج سوابق از سوی شعبه بوده و همچنین به جهت استخراج سوابق بیمه بیکاری در هر مرحله میبایست همه سوابق استخراج شده قبلی لغو و مجددا بروزرسانی شود لذا برابر ضوابط اجرایی در نقش سرمایه اجتماعی در حکمرانی خوب باید ترتیبی اتخاذ شود تا بمنظور جلوگیری از اتلاف وقت و جلب  رضایت مخاطبین در ارائه خدمات کوتاه مدت نظیر کمک بارداری ،غرامت دستمزد ، مقرری بیمه بیکاری ایجاد سوابق ناشی از آنها در سیستم بصورت هوشمند عمل نموده ودر صورت مراجعه به سایت به راحتی  مشاهده شود.