هشدار وزارت بهداشت در خصوص مسمومیت با الکل صنعتی (متانول)
هشدار وزارت بهداشت در خصوص مسمومیت با الکل صنعتی (متانول)
سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی اطلاعیه ای در خصوص مسمومیت با الکل صنعتی (متانول) هشدار داد.

🌐پایگاه خبری تحلیلی سرتوک _به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(و ب دا)؛ متن اطلاعیه به شرح زیر است:

با توجه به شیوع گسترده بیماری ناشی از کرونا ویروس جدید یا کووید-۹۱ در کشور و تاکید بر بهداشت دست ها و گندزدایی مناسب سطوح در منازل و اماکن و نقش مهم استفاده از اقلام ضدعفونی کننده از جمله فرآورده های بر پایه الکل اتیلیک (اتانول) جهت پیشگیری از این عفونت، متاسفانه بر اساس مشاهدات و اخبار منتشر شده از بخش مسمومین بیمارستان لقمان حکیم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تهران، مواردی از مسمومیت و فوت در اثر مصرف خوراکی و یا غرغره نمودن محلول های حاوی الکل اتیلیک (اتانول) و حتی در برخی موارد مصرف خوراکی الکل متیلیک (متانول) به اشتباه و با هدف پیشگیری از عفونت کرونا ویروس جدید و کووید -۹۱ در برخی از بیماران گزارش شده است. در این رابطه توجه به نکات زیر دارای اهمیت می باشد:

۱-   بر اساس مستندات علمی، مصرف خوراکی الکل اتیلیک (اتانول) و یا غرغره نمودن اتانول در محوطه دهانی هیچگونه اثری در پیشگیری از عفونت کرونا ویروس جدید ندارد و با خطر بروز مسمومیت ناشی از اتانول همراه است.

۲-   الکل متیلیک یا همان متانول، ضمن اینکه دارای اثرات ضد میکروبی بسیار ناچیزی در مقایسه با الکل اتیلیک (اتانول) است، به علت سمیت بالا، مصرف خوراکی آن با بروز مسمومیت های شدید، کوری و مرگ همراه است.

۳-   بر خلاف اتانول که جذب پوستی از پوست سالم ندارد، میزان جذب پوستی متانول به ویژه در پوست های آسیب دیده بالا بوده و می تواند سبب بروز مسمومیت شود.

۴-   با توجه به خصوصیت سمی متانول، مراجع و راهنماهای معتبر بین المللی، هیچ گونه توصیه ای مبنی بر استفاده از متانول جهت ضدعفونی دست، پوست، لوازم و تجهیزات پزشکی و سطوح (ماننددستگیره در، میز کار، کف و…) وجود ندارد.

با توجه به موارد ذکر شده، به هموطنان عزیز توصیه می شود به هیچ وجه از الکل متیلیک (متانول و یا الکل صنعتی (که حاوی درصدهای مختلفی از اتانول به همراه متانول می باشد(، جهت ضد عفونی دست و پوست استفاده ننموده و چنانچه قصد دارند از فرآورده های ضدعفونی بر پایه الکل استفاده نمایند، تنها از محلول های آبی الکل اتیلیک (اتانول) و یا فرآورده های استاندارد حاوی الکل اتیلیک (اتانول) با غلظت مناسب (۶۲ تا ۷۰ درصد) و با رعایت اصول توصیه شده، استفاده نمایند.