🖋مسعود پورکریم ؛چه بر سر نمایندگان بیمه خوهد آمد!
🖋مسعود پورکریم ؛چه بر سر نمایندگان بیمه خوهد آمد!
بیمه مرکزی اعلام کرد که بیمه نامه های ثالث تا ۱۵ اردیبهشت تمدید شد.

این روزها با شیوع ویروس کرونا هیئت دولت به دفعات تصمیمات کوچک و بزرگی را اتخاذ نموده که از نظر بنده بجای در نظر گرفتن میزان اثر بخشی آن تصمیم بر روی کاهش آمار شیوع بیماری و یا درمان و نجات مبتلایان، بر تاثیر روانی خبر برای حفظ محبوبیت ناچیز باقی مانده خود دارد، تاکید می کنم منظور بنده فقط و فقط دولت و سازمانهای وابسته به دولت می باشد.
و هر بار با هر تصمیم قشر مرفه جامعه را تا حدی راضی و سایر اقشار را نادیده و درواقع نابود نموده است؛
گواه این موضوع تصمیم دولت برای به تاخیر انداختن اقساط وامها بی شک کاملا نمایان است که چه اقشاری را تحت پوشش قرار داده است کارخانه دار ها هتل دارها دفاتر گردشگری شرکتهای هواپیمایی و مسافربری و … اما بخشنامه ای برای *به تاخیر افتادن اقساط تسهیلات کارگر ساده ای که برای پول رهن خانه خود وام گرفته و یا برای به تاخیر انداختن اقساط تسهیلات بازنشسته نازنینی که برای ازدواج و یا تهیه جهیزیه فرزندش اقدام به دریافت وام نموده و یا آن کاسب و مغازه داری که به امید بازار شب عید اقدام به دریافت وام نموده* صادر نکرده است.
برای مثال در تلویزیون و رادیو دنیای مجازی اعلام نموده که در جایگاههای سوخت کارگران جایگاه موظف به سوخت گیری خودروها می باشند و افراد نباید برای سوخت گیری پیاده شوند،
آن هم بدون تهیه و تامین دستکش و ماسک و… برای کارگر ساده جایگاه سوخت، و گویی که ویروس تنها به وسیله پیاده شدن از خودرو منتقل می گردد و از طریق کارت سوخت کارت بانکی و پول نقد منتقل نمی گردد.
واحد های صنفی و صنعتی و فروشگاههای پوشاک و لوازم خانگی و غیره را به تعطیلی تشویق می نماید اما راهکاری برای آنان در راستای تامین حقوق کارکران بیکار شده حق بیمه کارگران و اجاره و ضرر و زیان این مشاغل نمی نماید.

موارد تصمیم گیری بسیار و دلهای سوخته و کمرهای خم شده و آماده شکستن بسیارتر اما در مورد این تصمیم حکیمانه ای که برای *صنعت بیمه* گرفتند که مطمئنا ورشکستگی و بدهکاری و احتمالا نابودی زندگی و آینده بسیاری از نمایندگان این صنعت را به همراه خواهد داشت

آقای مسئول …
آقای اهل فن …
آقای آشنا به صنعت در بیمه مرکزی
روی صحبتم با شماست
مگر نه اینکه در چرخه فروش بیمه نامه افرادی به اسم نماینده وجود دارند که تمام رزق و روزیشان از کارمزد ناچیزی ست که آن هم یک و بعضا دو ماه بعد دریافت خواهند نمود.
مگر نه اینکه بسیاری از این عزیزان بی ادعا دارای دفاتر اجاره ای می باشند.
مگر نه اینکه با وضعیت تورمی ای که حاصل مدیریت صحیح شما ست اکثر آنان در منازل اجاره ای سکونت دارند و با جهش های چند صد برابری ارزش خانه ها امکان خرید که هیچ امکان رهن خانه نیز برای آنان از بین رفته؟
و برای تهیه پول پیش دفاتر و منازل خود وام های وقت و بی وقت بسیاری گرفته اند.
مگر نمی دانید عزیزان این صنعت از پوشش بیمه تامین اجتماعی و امثال آن نیز بی بهره هستند و اگر خدای ناکرده فوت کنند زن و بچه آنها حتی حقوق بازنشستگی نیز نخواهند دریافت کرد.
آیا هنگام تصویب این قانون به فکر آنها نیز بوده اید؟ که اسفند و فروردین و اردیبهشت و احیانا” خرداد و … بدون کارمزد چه باید بکنند؟
آیا نمی شد فکر بهتری کرد و بعد از یک ماه درنگ در تصمیم گیری تصمیم جامع تر و درست تری گرفت؟
ما که کوچکترین نقشی در اداره کشور خود نداریم!
رای می دهیم اما نماینده مجلس ما فریادهایش در راستای قوی تر شدن ثروتمند و بدبخت شدن قشر ضعیف جامعه به آسمان می رود و برای تصویب قانون چند همسری و امثال آن به آب و آتش می زند و گرنه ما اقشار ضعیف جامعه که در همین یک همسری خود شرمنده و رو سیاه زن و بچه خود هستیم.
اما چند راه حل را به شما پبشنهاد می کنم که البته با فشارهای روحی و روانی وارد شده بر من و امثال من از دنبال کردن اخبار این ویروس نامرد و فشارهای اقتصادی بی شمار و ترس از مردن نه، بلکه ترس از آینده مبهم فرزندان ما به عقل ناقص من رسیده است؛
۱- تمدید ضمنی بیمه نامه تا تاریخی معین (مثلا” پایان اردیبهشت ماه) که بی شک کار مفیدی در راستای کاهش مراجعات و در نتیجه کاهش خطر ابتلا می باشد و همچنین شرکت های محترم بیمه ای را از آشفتگی مالی نسبت به بالا بردن حجم مطالبات مشکوک الاوصول و لا وصول و مواجهه با آن محفوظ می دارد.

۲ – هر بیمه نامه فقط و فقط در آخرین شرکت پوشش دهنده و منحصرا” در نمایندگی ای که آخرین بیمه نامه را ثبت نموده می باید تمدید شود.
تبصره – چنانچه بنا به هر دلیلی کد نمایندگی ابطال شده بود بیمه نامه در شرکت مادر و سرپرستی و شعب همان شرکت تمدید می گردد.
۲- زمان شروع بیمه در بیمه نامه جدید برابر با زمان اتمام بیمه نامه قدیم و یا زمان اعلام عمومی این بخشنامه می باشد.
تبصره – بیمه گذاران در صورت عدم مراجعه جهت تمدید در پایان تاریخ اعلام شده در طرح مشمول جریمه تاخیر روز شمار می گردند.
۳ – خودروهایی که در زمان اعلام این بخشنامه دارای تاخیر در تمدید بودند تا زمان اعلام این بخشنامه، در مورد جریمه تاخیر مشمول پرداخت جرایم به صندوق می باشند و بعد آن بنا بر قصد تمدید می باشد.

۴ – چنانچه خودروی بیمه گذاری در مدت اجرای این طرح دچار حادثه گردید خسارت وارده پرداخت می گردد.
تبصره- ابتدا بیمه نامه وی مطابق بیمه قبلی و موارد ذکر شده فوق، صادر ، و اصل مدارک خودرو و بیمه نامه تا زمان تسویه کامل نزد واحد خسارت دهنده باقی می ماند.
توجه – چنانچه خسارت جرحی باشد برای آزادی خودرو نیاز به بیمه نامه جدید خواهد داشت.
۵ – برای جبران بخشی از ضرر شرکت های محترم بیمه ای نسبت به تاخیر در دریافت حق بیمه، کلیه بیمه نامه های تمدیدی مطابق با تعهدات و نرخ سال ۱۳۹۹ صادر می گردد.
۶ – شرکت های محترم بیمه موظف به پرداخت کارمزد نمایندگان مطابق آخرین ماه فعالیت عادی یعنی بهمن ماه ۱۳۹۸ به نمایندگان خود می باشند.
۷ – با توجه به ضرر و زیان نمایندگان بیمه دولت مصوب نماید تا نمایندگان شرکت های بیمه، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در دوره چهارم ۱۳۹۸ و همچنین دوره اول ۱۳۹۹ معاف گردند.
۸- بیمه مرکزی با حمایت دولت به منظور *جبران ضرر مالی شرکتهای محترم بیمه*
مقدمات معافیت مالیاتی و یا دریافت بسته های حمایتی و تشویقی مناسب را برای شرکت های بیمه ای درگیر فراهم نماید.

موارد یاد شده فوق فقط و فقط یک پیشنهاد نبوده، بلکه حداقل خواسته و نیاز ما نمایندگان صنعت بیمه نه برای *زندگانی* بلکه برای *زنده مانی* می باشد.

مسعود پورکریم
بیست و دوم اسفند
۱۳۹۸