آغاز خزانه گیری برنج گیلان طبق تقویم زراعی
آغاز خزانه گیری برنج گیلان طبق تقویم زراعی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: خزانه گیری برنج در استان بر اساس تقویم زراعی آغاز شد

 

🌐پایگاه خبری تحلیلی سرتوک _به گزارش روابط عمومی سازمان؛ مهندس درجانی با بیان اینکه کشاورزان برای آغاز عملیات خزانه گیری و نشاکاری برنج به تقویم زراعی توجه داشته و خزانه گیری خود را بر اساس تقویم زراعی با مساعد شدن هوا آغاز کنند افزود: به کشاورزان پرتلاش توصیه می‌شود برای اتمام شخم اول شالیزارهای خود از بارندگی ها و آبهای سطحی نهایت استفاده را به منظور اتمام شخم اول شالیزارهای خود داشته باشند.

وی با اشاره به بارندگی‌های اخیر و کاهش دمای هوا ادامه داد: کشاورزان برای آغاز عملیات خزانه گیری و نشاکاری برنج حتماً به تقویم زراعی که در اختیار مراکز جهاد کشاورزی دهستان ها قرار گرفته توجه داشته باشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تاکید کرد: کشاورزان گیلانی از خزانه گیری در روزهای سرد و بارانی خودداری کنند و حتماً به اطلاعیه های هواشناسی و توصیه کارشناسی مراکز جهاد کشاورزی توجه داشته باشند.

وی در توصیه به کشاورزان تصریح کرد کشاورزان در پاکسازی انهار و کانال های آبیاری و محافظت از تاسیسات آبی در شرایط جوی پیشرو و همچنین اهتمام و توجه به آب گیری کامل آب بندان های موجود در روستاهای خود با بهره گیری از نزولات جوی پیشرو با شوراهای روستا و دهیاران و عوامل مرتبط همکاری کنند.

مهندس درجانی در پایان گفت: با توجه به شرایط فعلی شیوع بیماری کرونا توجه بیشتر به کشت مکانیزه موجب کاهش هزینه تولید و عدم استفاده از کارگرهای نشاکار و افزایش ایمنی و سرعت در انجام کار و خروج هر چه سریعتر از مزرعه می شود مورد تاکید فراوان است.

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ تاکنون ۷۰ درصد شالیزارها معادل ۱۶۷ هزار هکتار شخم اولیه انجام شده و بیش از ۱۳۰۰ تن بذر گواهی شده توزیع شده است.