حضور علیرضا قانع در وبینار شهرهای یونسکو با مشارکت بیش از ۱۵۰ شهر از کشورهای مختلف جهان
حضور علیرضا قانع در وبینار شهرهای یونسکو با مشارکت بیش از ۱۵۰ شهر از کشورهای مختلف جهان
سرتوک_ پنجشنبه ۵ تیر ماه ۱۳۹۹ وبینار شهرهای یونسکو با شرکت بیش از ۱۵۰ شهر جهان و با حضور علیرضا قانع مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق رشت برگزار شد.

🌐پایگاه خبری تحلیلی سرتوک_به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت شیوع بیماری همه گیر کووید-۱۹ که به شدت شهرهای جهان را تحت تاثیر قرار داده و پرسشهای اساسی درباره توسعه شهری ایجاد کرده، یکی از موضوعات این وبینار بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.  

در این وبینار تاکید شد: شهرها جزء اولین موارد ابتلا به کویید-۱۹ بودند و نیز جزو نخستین واحدهای پاسخگو در مواجه با آن هستند. در چنین شرایطی شهرها با داشتن جمیعت فراوان، حیات متزلزل اقتصادی و فرهنگی در برابر مصائب تاب آوری کامل ندارند و از این رو است که شهرها همان جاهایی هستند که راه حل های خلاقانه فراوان در آنها برای حل این مسائل دیده می شود. شهرها با اتخاذ تصمیمات سریع محلی و نیز تفکر مجدد و بازآفرینی ساختارها و بسترهای شهری، پایدارتر شده و نشان دادند که ظرفیت انطباق شرایط تغییرپذیر جهانی را دارند.

در وبینار یاد شده تاکید گردید: سازمان یونسکو در این جایگاه بایسته قرار دارد تا به دولتها و دیگر ذینفعان در سطوح ملی و محلی در مرحله احیا و نیز جستن راه حلهای آینده نگرانه یاری برساند. از طریق بستر شهرهای یونسکو که گردآورنده هشت شبکه و برنامه یونسکو از همه زمینه های خلاقیت – آموزش، فرهنگ، علوم و ارتباطات است، از موقعیت برجسته خود برای حمایت از تصمیم گیران شهری در کاستن از بحران کویید-۱۹ حمایت می کند.

این برنامه که از سه جلسه مرتبط به هم و یک جلسه ویژه تشکیل شده، با کمک بستر شهرهای یونسکو فرصتی مغتنم است تا برای گرد هم آوردن ذینفعان و متولیان مربوطه برای مباحثه درباره چگونگی یکپارچه ساختن سیاستها و برنامه های شهری و همچنین توسعه فعالیتهای نوآورانه محلی در راستای شهرهای پایدار فردا در مرحله احیای پس از کووید-۱۹ و فراتر از آن‌ پیش برود

گفتنی اینکه در این وبینار سه مباحثه موضوعی و یک جلسه ویژه(هر کدام ۴۵ دقیقه) و یک مقدمه(۱۰ دقیقه) و جلسه پایانی(۲۰ دقیقه) برگزار شد و کل برنامه نیز سه ساعت و نیم به طول انجامید.

هر پنل از افرادی تشکیل شده بود که عضو شبکه شهرها و برنامه های یونسکو و یا متخصصان مرتبط با آن بوده اند.