آمار بستری در بیمارستان های گیلان روند صعودی گرفت؛ ۳۴۹ نفر در یک روز
آمار بستری در بیمارستان های گیلان روند صعودی گرفت؛ ۳۴۹ نفر در یک روز
نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در گیلان گفت : در پی عدم همکاری و همراهی مردم با تدابیر ستاد ویژه مقابله با کرونا دوباره شاهد افزایش ورودی ها و بیماران بستری در بیمارستان های گیلان هستیم.
 

🌐پایگاه خبری تحلیلی سرتوک _ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا) ؛ دکتر محمد حسین قربانی طی گفت و گو یی اظهار داشت :  آمار بیماران ورودی و بستری در بیمارستان های استان فقط در روز جمعه ، ۲۳ اسفندماه سال جاری به ۳۴۹ نفر رسید.

 وی با بیان اینکه تا ساعت هشت صبح روز جمعه یک هزار و ۵۱۱ بیمار بستری در مراکز بیمارستانی استان داشتیم که این رقم در حال افزایش است، افزود : آمار مبتلایان جدید و فوتی ها طی دو سه روز قبل روند کاهشی طی می کرد اما دوباره از دیروز این تعداد در حال افزایش است.

وی ادامه داد:  از مجموع  ۶ هزار و ۴۵۴  بیمار بستری در بیمارستان های استان از ابتدای شیوع کرونا در استان تا کنون، ۳ هزار و ۸۷۳ نفر ترخیص شده اند، و بخشی در نقاهتگاه ها در حال ادامه درمان هستند، عنوان کرد : این آمار و ارقام نگران کننده است.

دکتر قربانی با بیان اینکه ما یک دوره طوفانی این بیماری را پشت سر گذاشته ایم ، گفت : امیدوار بودیم در مسیر کنترل و مدیریت آن حرکت کنیم اما به دلیل عدم همراهی مردم وضعیت شیوع ویروس گسترده شده و اگر مردم با همین روند پیش رفته و رعایت نکنند، طوفانی جدید در پیش داریم که به مراتب سهمگین تر است و ما را با خود می برد.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت و درمان در مدیریت کرونا در گیلان با بیان اینکه این ویروس اپیدمی و در استان پخش شده است، افزود : باید حلقه اتصال شیوع آن شکسته شود.

وی تصریح کرد: علی رغم تمام تلاش هایی که برای اطلاع رسانی به مردم صورت گرفت و بیان اهمیت و حساسیت موضوع برای آنان؛ شاهد کم توجهی و عدم همکاری مردم در کاهش ترددها هستیم.

 دکتر قربانیبا اشاره به با اقدامات کنترلی صورت گرفته  در جاده های استان ،، گفت:  ورودی خودروها به گیلان از مسیر لوشان، آستارا و چابکسر کاهش یافته  اما تردد مردم در سطح استان و در درون شهرها، معابر شهری و بازارها موجب شده شیوع این ویروس همچنان روند افزایشی نگران کننده داشته باشد.

وی یاد آور شد: آنچه که می تواند بر تهاجم ویروس کرونا غلبه کند به حداقل رساندن تماس ها و ارتباطات مردم است که موجب شکسته شدن حلقه اتصال و شیوع ویروس می شود و آنچه تا به امروز در این رابطه به مردم گفته و از آنان خواسته ایم، موثر نبوده است.

به عنوان یک پزشک خاضعانه می خواهم مردم در خانه ها بمانند

دکتر قربانی در ادامه با تاکید بر اینکه نه به عنوان یک مسوول بلکه از نگاه یک پزشک که به مباحث درمانی اشراف دارد،  اظهار داشت : با همه وجود و خاضعانه از مردم می خواهم برای حفظ سلامتی خود و خانواده های شان و به منظور آنکه در ایام پیش رو به غم خانواده ها و اندوه دچار نشوند در خانه بمانند.

وی افزود :  اگر مردم همکاری کنند می توانیم در مدیریت این بیماری ظرف ۱۰ روز اول فروردین به فضای بسیار مطلوبی برسیم، اما اگر این روند ادامه یابد همچنان شاهد شیوع گسترده بیماری خواهیم بود و ممکن است تا خرداد ادامه یابد و زندگی مردم را فلج کند.

دکتر قربانی با تاکید بر اینکه مردم خط مقدم مبارزه با این ویروس هستند گفت : اگر  همه توان و امکانات کشور هم به حوزه درمان بیاید و ظرفیت های این حوزه را ۵۰ برابر کنیم در صورت عدم همکاری و بی توجهی مردم نمی توانیم کاری از پیش ببریم.

نماینده وزیر در گیلان  با تاکید بر این که امروز در مقابله با کرونا به شدت نیازمند همراهی و عزم جزم همگانی در این حوزه هستیم، گفت: ما نیز غربالگری و خودنظارتی را با کمک خانه های بهداشت و ظرفیت نیروهای سپاه و بسیج در دستور کار قرار داده ایم و تا کنون یک میلیون ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت استان تحت پوشش طرح قرار گرفته اند .

دکتر قربانی در پایان یاد آور شد : در این طرح به افراد دارای علایم اولیه،توصیه های مورد نیاز بهداشتی ، درمانی ، جداسازی ،خودقرنطینگی و خودنظارتی  می شود و داروی لازم تامین و نظارت بر روند درمان آنان در دستور کار قرار می گیرد.