اجرای فعالیت های مراقبتی، نظارتی و حمایتی از برنامه های اصلی طرح شهید حاج قاسم سلیمانی است
اجرای فعالیت های مراقبتی، نظارتی و حمایتی از برنامه های اصلی طرح شهید حاج قاسم سلیمانی است
رشت_سرتوک_معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار داشت: در اجرای مدیریت و کنترل اپیدمی کووید 19 به شیوه محله و خانواده محور، طرح شهید حاج قاسم سلیمانی سه دسته تیم مراقبتی، نظارتی و حمایتی در حال انجام است.

به گزارش سرتوک به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)؛ دکتر آبتین حیدرزاده- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اعلام این مطلب گفت: در اجرای این طرح ، مراقبت های بهداشتی مربوط به بیماری کووید ۱۹ و خدمات سرپایی با مشارکت داوطلبین سلامت و تیم های حمایتی و مراقبتی تشدید یافته، غربالگری و بیماریابی فعال در محلات و خانواده ها صورت می گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: علاوه بر داوطلبین سلامت، تیم هایی متشکل از پزشک، پرستار و بهیار درصورت نیاز و بر اساس گزارش سایر تیم های مراقبتی، به درب منازل افراد مشکوک یا مبتلا یا دارای بیماری زمینه ای مراجعه خواهند کرد.

دکتر حیدرزاده به هم استان های عزیز توصیه کرد در این زمینه، با تیم های سلامت همکاری لازم را داشته باشند.

وی در خصوص قرنطینه معکوس گفت: افراد سالم و همچنین افرادی که جزو گروه های پرخطر مثل مادران باردار، سالمندان، افراد دیابتی و گروه های آسیب پذیر هستند، باید اصول قرنطینه خانگی را رعایت نموده و از حضور در جاهای شلوغ اجتناب کنند.

وی افزود: بر اساس ارزیابی صورت گرفته در سطح دنیا، ۸۳ درصد موارد ابتلاء در دورهمی های خانوادگی اتفاق می افتد.

دکتر حیدرزاده از تشدید نظارت ها در اجرای این طرح خبر داد و گفت: از ابتدای طرح تاکنون، تیم های نظارتی با همکاری سایر دستگاه ها در قالب۱۰۰ تیم، بیش از ۷۷ هزار بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی انجام داده و ۳۵۰ واحد صنفی نیز بعلت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی تعطیل شد.

وی ادامه داد: در ارزیابی های انجام گرفته از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، اماکن عمومی و ادارات، حدوداً ۸۷ درصد آنها پروتکل های بهداشتی را رعایت کردند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان یکی از علل مرگ میر مادران باردار را بیماری کرونا عنوان کرد و گفت: متاسفانه تا کنون مواردی از مرگ مادر باردار در مجموعه تحت پوشش دانشگاه به علت مبتلا به کووید ۱۹ رخ داده است. بنابراین به تمامی مادران باردار توصیه می شود توجه ویژه ای به مراقبتهای دوران بارداری داشته باشند و حتما با هماهنگی قبلی برای دریافت خدمات بهداشتی به پایگاه های سلامت مراجعه نمایند و در صورت بروز علایم بیماری ( تب، سرفه خشک، گلو درد، سردرد، خستگی و تنگی نفس) حتما با پایگاه سلامت خود یا با سامانه ۴۰۳۰ تماس گرفته تا جهت دریافت خدمات مورد نیاز راهنمایی شوند.