استان گیلان می تواند قطب تولید انرژی بادی و خورشیدی در منطقه خاورمیانه باشد
استان گیلان می تواند قطب تولید انرژی بادی و خورشیدی در منطقه خاورمیانه باشد
رشت_سرتوک_مدیرعامل شرکت برق منطقه‌اي گيلان با اشاره به ظرفیت بزرگ استان در بخش انرژی بادی و خورشیدی ، از توانمندی گیلان به عنوان قطب تولید انرژی بادی و خورشیدی در منطقه خاورمیانه خبر داد.

به گزارش سرتوک به نقل از خط گیلان ، «بهمن داراب زاده» مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان در سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، در گفتگو با صدا و سیمای مرکز گیلان گفت: استان گیلان از نظر برخورداری از مواهب طبیعی مثل آب، باد و خورشید از موقعیت ممتاز، ویژه و استراتژیکی در کشور برخوردار بوده و مثال زدنی است.

وی با اشاره به نیروگاه بادی منجیل گیلان به ‌عنوان اولین و بزرگترین نیروگاه بادی ایران گفت: ظرفیت نامی نیروگاه بادی منجیل ۹۲٫۲ مگاوات می باشد. اما پتانسیل استان گیلان در زمینه تولید انرژی برق در این زمینه بسیار بیشتر بوده و علاوه بر شهرستان منجیل، در جای جای نقاط استان گیلان، از جمله نوار ساحلی دریای خزر و ارتفاعات شرق و غرب استان پتانسیل شگفت انگیزی در زمینه تولید برق از انرژی بادی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان گفت: در دوران قبل از انقلاب حتی تصور تولید برق از انرژی بادی وجود نداشت، اما امروز، علاوه بر احداث نیروگاه بادی منجیل، به ‌عنوان اولین و بزرگترین نیروگاه بادی ایران، پتانسیل بسیار بالایی در زمینه تولید برق از انرژی بادی وجود دارد.

وی افزود: با تلاش متخصصین کشور عزیزمان در زمینه تولید توربین های بادی و با توجه به ظرفیت بالای استان گیلان در زمینه انرژی بادی وخورشیدی ، چنانچه از این ظرفیت عظیم به نحو مطلوبی استفاده کنیم، استان گیلان می تواند به قطب تولید انرژی بادی و خورشیدی در منطقه خاورمیانه تبدیل شود.

داراب زاده با اشاره به محاسن تولید برق از انرژیهای تجدیدپذیر آبی، بادی و خورشیدی گفت: سوخت های فسیلی که در نیروگاه های حرارتی بکار میرود علاوه بر آلودگی ، روزی تمام خواهند شد و ما ناگزیر به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر هستیم.

وی افزود: علاوه بر این مزیت، آلوده نکردن محیط زیست از فواید عمده استفاده از انرژی های تجدیدپذیر می باشد. در واقع حیاتی ترین و مهمترین مزیت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، که انرژی پاک نیز به آن اطلاق میشود، حفظ و صیانت از محیط زیست می باشد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان گفت: آمادگی کامل برای استقبال از سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری در زمینه تولید برق از انرژی های تجدید پذیر در استان وجود دارد و از هیچ کمک و تلاشی برای این منظور دریغ نخواهیم کرد و حمایت و مساعدت لازم از آن ها انجام خواهد شد.