برای رفع مشکلات مردم تصمیم جهادی بگیرید
برای رفع مشکلات مردم تصمیم جهادی بگیرید
رشت_سرتوک_نماینده ولی فقیه در گیلان خواستار تصمیم جهادی مسئولان برای رفع مشکلات اقتصادی مردم شد و گفت: مردم باید نتیجه تصمیم گیری های مسئولان را در جامعه مشاهده کنند.

به گزارش سرتوک ، به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در گیلان، آیت الله رسول فلاحتی امروز در جلسه بررسی مشکلات اقتصادی استان که با حضور استاندار و دیگر متولیان اقتصادی گیلان و همچنین دادستان شهرستان رشت برگزار شد با اشاره به تلاش مسئولان در برطرف کردن مشکلات جامعه اظهار کرد: دولت برای رفع معضل اقتصادی به وجود آمده در بازار بسیاری از امور در استان ها را به استانداران واگذار کرده است.

وی ادامه داد: یکسری مسائل دست به دست هم داده تا به مردم فشار اقتصادی وارد شود و اگر مسئولان در این زمینه ورود قاطعانه نداشته باشند امور از دست متولیان خارج می شود.

امام جمعه رشت با بیان اینکه درآمد ماهانه بیشتر مردم ۲ تا ۳ میلیون تومان است، تصریح کرد: اگر قرار باشد تعطیلی ها به دلیل شرایط کرونایی ادامه پیدا کند باید نسبت به مسائل اقتصادی مردم تدابیری اندیشیده شود.

آیت الله فلاحتی مباحث فرهنگ، سلامت، امنیت و اقتصاد مردم را مهم دانست و بیان کرد: مقوله های مذکور به هم پیوسته هستند و همه آنها باید با هم دیده شوند.
وی به افزایش نرخ کالا به صورت روزانه در جامعه اشاره کرد و گفت: روغن در بازار گیلان کمیاب شده و پیدا نمی شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان با تاکید براینکه مسئولان برای رفع مشکلات اقتصادی مردم باید تصمیم جهادی بگیرند، خاطرنشان کرد: مردم باید نتیجه تصمیم گیری های مسئولان را در جامعه مشاهده کنند.

آیت الله فلاحتی به وضعیت گوشت مرغ، روغن، آرد و سیمان در بازار گیلان اشاره کرد و یادآور شد: روزانه ۴۵۰ تن گوشت مرغ در گیلان تولید می شود، ۲۵۰ تن آن مصرف استان است و بقیه به تهران صادر می شود.

وی، خواستار تشدید نظارت ها در روند تولید و توزیع ارزاق عمومی مردم شد و اظهار کرد: مشکلات تولیدکنندگان، اختلال در شبکه توزیع و احتکار دلالان و افزایش نهادها از عوامل گرانی گوشت مرغ در بازار است.

امام جمعه رشت به وجود ۴۴ نفر کشتارگر بدون مجوز مرغ در گیلان اشاره کرد و افزود: برخی از آشفتگی بازار سوء استفاده می کنند بنابراین نظارت ها باید دائمی و به صورت حضور میدانی باشد.

آیت الله فلاحتی با اشاره به اینکه تشدید نظارت ها از راهکارهای جلوگیری از افزایش نرخ کالا در بازار محسوب می شود، بیان کرد: تولیدکنندگان و توزیع کنندگان کالا را شناسنامه دار کنید.

وی بر اطلاع رسانی فعالیت های انجام شده توسط مسئولان تاکید کرد و گفت: اطلاع رسانی موجب می شود تا تولیدکنندگان و توزیع کنندگان بدانند نظارت ها سختگیرانه است.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه متولیان مربوطه متخلفان اقتصادی را به دستگاه قضا معرفی کنند، تصریح کرد: دستگاه قضا برای رسیدگی به تخلف های اقتصادی آمادگی دارد.

آیت الله فلاحتی، جلوگیری از عرضه نهاده های دامی در بازار آزاد را از راهکارهای جلوگیری از افزایش قیمت ها دانست و خاطرنشان کرد: رصد شبکه های مجازی از دیگر راهکارها محسوب می شود.

وی بر رصد مردم در افزایش نرخ کالا به ویژه گوشت مرغ در بازار تاکید کرد و یادآور شد: مردم هر جا احتکار را مشاهده کردند به دستگاه قضا اطلاع دهند.

امام جمعه رشت با اشاره به اینکه یکی از عوامل کمبود روغن احتکار است، اظهار کرد: گرانی روغن و بد تر از آن نبود روغن در بازار برازنده مسئولان گیلان نیست.

آیت الله فلاحتی به برخی تبانی دلالان در بازار اشاره کرد و افزود: راهکار مقابله با تبانی دلالان نظارت سخت است بنابراین سازمان صمت، تعزیزات حکومتی، جهاد کشاورزی و … باید تشدید نظارت داشته باشند.

وی با بیان اینکه افزایش نرخ سیمان از معضلات گیلان است، تصریح کرد: دلیل واقعی افزایش سیمان باید توسط مسئولان مربوطه بررسی شده و راهکار مناسب ارائه شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان، نظارت بر نحوه توزیع کالا را مهم خواند و بیان کرد: کیفیت پایین نان از مشکلات محسوب می شود و نظارت بر تولید آرد کیفی باید در دستور کار متولیان امر باشد.

آیت الله فلاحتی با اشاره به اینکه مفسدان اقتصادی صد برابر قاچاقچیان مواد مخدر فساد دارند، گفت: کسی که بخواهد نظام اقتصادی در جامعه دینی را مختل کند باید تشدید مجازات شود.

وی یادآور شد: بازار و اصناف باید بدانند دستگاهای نظارتی حضور و رصد فعال در بازار دارند و دستگاه قضا پای کار است.

امام جمعه رشت با تاکید براینکه همیشه حق با مردم است، اظهار کرد: مردم ولی نعمت ما هستند بنابراین نگران مردم کوچه و بازار و روستاهای دور و نزدیک هستم که هر روز از خواب بیدار می شوند و با گرانی ارزاق عمومی مواجه هستند.

آیت الله فلاحتی، دلیل بخشی از ایجاد مشکلات را مربوط به تحریم ها عنوان کرد و افزود: مسئولان باید در میدان عمل پاسخگوی مردم باشند بنابراین در عرصه اقتصادی باید جهادی عمل شود.

وی، خواستار تشکیل اتاق اندیشه ورز در عرصه اقتصادی شد و بیان کرد: در اتاق اندیشه ورز افق ها باید دیده شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه میدانی عمل کردن مدیران به معنای تقویت و تشدید نظارت ها است، تصریح کرد: هیچ توجیه عقلانی، اجتماعی و شرعی در افزایش نرخ کالا نداریم.

آیت الله فلاحتی به وجود عده ای زیاده طلب در جامعه اشاره کرد و یادآور شد: جلوی زیاده خواهان باید گرفته شود ضمن اینکه مردم به دنبال خروجی برگزاری جلسه های تنظیم بازار در زندگی روزمره خود هستند.

رصد کالای اساسی به صورت روزشمار در جلسه های تنظیم بازار گیلان

استاندار گیلان نیز در جلسه مذکور با قدردانی از دغدغه آیت الله فلاحتی نسبت به مشکلات مردم گفت: نماینده ولی فقیه در گیلان همواره مسئولان استان را همراهی کردند.

ارسلان زارع، یکی از مولفه های تاثیرگذار را همدلی و وفاق بین همه نمایندگان نظام در گیلان عنوان کرد و افزود: برگزاری جلسه های تنظیم بازار به طور مستمر در استان است ضمن اینکه کالای اساسی به صورت روزشمار در جلسه تنظیم بازار گیلان رصد می شود.

وی با بیان اینکه با توجه به مشکلات موجود حتی یک روز گمرکات گیلان تعطیل نشده است، تصریح کرد: در مدت ۸ ماه سال جاری حجم صادرات و واردات استان ۵۱ درصد رشد داشته است.

تشدید نظارت درون سازمانی موجب اعتماد عمومی می شود

دادستان شهرستان رشت نیز در جلسه مذکور با اشاره به شرایط جنگ اقتصادی در کشور اظهار کرد: کسی که در شرایط جنگ اقتصادی برای ارزاق مردم موانع ایجاد می کند احتکار محسوب می شود و صلاحیت رسیدگی به آن به عهده دستگاه قضا است.

مهدی فلاح میری بر تشدید نظارت ها توسط سازمان های مربوطه تاکید کرد و افزود: تشدید نظارت درون سازمانی می تواند اعتماد عمومی در مردم ایجاد کند.