محیط زیست دارایی مشترک نسل امروز و فردا
محیط زیست دارایی مشترک نسل امروز و فردا
رشت_سرتوک_سومین جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان گیلان به ریاست استاندار گیلان تشکیل شد.

به گزارش سرتوک به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، این جلسه با هدف ارائه گزارش وضعیت کلی مدیریت پسماند استان ،ارائه گزارش جامع آخرین وضعیت پسماندهای شهری، محل های دفن پسماندها، اقدامات، پروژه ها و طرح های آتی در زمینه ساماندهی وضعیت موجود به همراه آخرین وضعیت طرح جامع مدیریت پسماند ،ارائه گزارش جامع «مدیریت پسماندهای پزشکی و پسماندهای عفونی استان» شامل آخرین وضعیت پسماندهای پزشکی، اقدامات، پروژه ها و طرح های آتی در زمینه ساماندهی وضعیت موجود، در محل سالن الغدیر استانداری تشکیل گردید.

در ابتدا، کفایی مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان ضمن خیر مقدم به مدعوین و ذکر نکاتی پیرامون مشکلات پسمانددر استانهای شمالی به ویژه در استان گیلان، از مدیران اجرایی مدیریت پسماند استان خواستار افزایش تشریک مساعی در پیشبرد سریعتر طرحهای مدیریت پسماند شد .
ایشان گزارشی از وضعیت دفن پسماند در سطح استان با اولویت کمی و کیفی آلودگی ارائه نمود که در این راستا مراکز دفن موجود در سواحل بایستی با حساسیت بیشتر مورد توجه و پایش قرار گیرند.

در ادامه دکتر ارسلان زارع استاندار گیلان با بیان اینکه موضوع پسماند برای جوامع مختلف در جهت توسعه پایدار ، رکنی مهم و مولفه ای در حفاظت از محیط زیست است که همواره مطالبه گری می شود، اظهار کرد: اصل پنجاهم قانون اساسی کشورمان، حفاظت از محیط زیست را به عنوان دارایی مشترک نسل امروز و فردا یک وظیفه همگانی می‌داند و بر این مبنا در اسناد بالادستی به ویژه قانون برنامه ششم توسعه بر اجرای پیوست های زیست محیطی و سلامت در اجرای طرح های توسعه تأکید شده است.

وی با اشاره به اینکه محیط زیست خصوصاً مدیریت پسماندها در تحولات علمی، جنبش ها و فعالیت های مدنی از جایگاه و اهمیت بالایی برخوردار است، ادامه داد: طی سالیان اخیر با تأکید بر رعایت حقوق شهروندی، سازمان‌های مردم نهاد به عنوان یک ظرفیت همواره در کنار دولت علاوه بر مطالبه گری در فرهنگ سازی و ارتقاء سطح افکار عمومی از طریق آموزش، نقش آفرینی مؤثری ایفا کرده‌اند.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت اجرای برنامه جامع آموزشی حوزه پسماند در مناطق مختلف شهر و روستایی براساس تقویم زمانی مشخص و به منظور آگاهی بخشی بیشتر مردم تأکید و تصریح کرد: اجرای پروژه هایی همچون افزایش ظرفیت شرکت کود آلی تا هزار تن در روز، احداث نیروگاه زباله سوز ۶۰۰ تنی رشت، تصفیه خانه شیرابه و بهسازی محل دفن سراوان و طراحی سامانه خرید پسماند خشک صرفاً با کاهش تولید زباله و تفکیک از مبدأ توسط مردم با فرهنگ گیلان، منجر به تحقق برنامه ها و مدیریت این حوزه می شود.

وی با بیان اینکه هر اقدام مؤثری در حوزه مدیریت پسماند به رضایتمندی مردم منجر می‌شود، افزود: برای پاسخ به حساسیت جامعه و افکار عمومی نسبت به مسائل پسماند باید با قوت، اهتمام و سرعت عمل گام برداریم چراکه انتظار به حق مردم و موضوعی بسیار حیاتی است.

استاندار گیلان با تأکید براینکه باید با قاطعیت ضمن بهره‌گیری از تمامی امکانات و ظرفیت‌های موجود، شاهد پیشرفت در پروژه های پسماند باشیم، اظهار کرد: اگر مدیری با انگیزه و جدی پای کار باشد و زمان را مغتنم بشمارد، در مواجهه با سخت ترین کارها نیز هر کاری را می تواند عملیاتی کند و در این مسیر باید از تمام ظرفیت ها استفاده شود تا نتایج خوبی به دست آید.
وی خاطرنشان کرد: وظیفه ما این است که امید مردم را به عنوان بزرگترین سرمایه کشور، زنده نگه داریم و همه مسئولان ذیربط در این خصوص باید تلاش بیشتری کنند
دکتر زارع با اشاره به اینکه با تلاش های صورت گرفته برای مدیریت کرونا قطعاً با فروکش کردن این بیماری شاهد بازگشت به شرایط مطلوب حضور گردشگران در استان خواهیم بود، گفت: حفظ محیط زیست دغدغه همه مردم استان و گردشگرانی است که به این استان مسافرت می کنند و باید با طرح های آموزشی میزان آسیب ها را کاهش دهیم.
وی با بیان اینکه دولت در زمینه مدیریت پسماند با تخصیص اعتبارات، حمایت های موثری به ویژه در سال گذشته داشته، افزود: بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات موجود استان های شمالی تا تیرماه سال آتی و پیش بینی حدود یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای وزارت کشور در بودجه سال آینده در حوزه پسماند ، نشان از اهتمام جدی دولت در این حوزه دارد که نیازمند پیگیری مجدانه و ارائه طرح ها در جذب عمده اعتبارات برای گیلان است.
نماینده عالی دولت در گیلان به هم‌پوشانی اعتبارات موجود در طرح‌های مرتبط با تالاب انزلی، سازمان جنگل ها و وزارت نیرو برای مدیریت پسماند اشاره و خاطرنشان کرد: متولیان این حوزه ها به ویژه شهرداری‌های استان برای اتمام پروژه‌های حوزه پسماند در موعد مقرر اهتمام جدی داشته باشند و از هر ظرفیتی بهره بگیرند.

در این جلسه نمایندگان فرمانداری های شهرستان های رودسر ، آستارا ، شهردار رشت و برخی از شهرداران استان ،مدیرعامل سازمان پسماند ، مدیر عامل سازمانهای مردم نهاد نیز از اقدامات صورت گرفته در خصوص مدیریت پسماند حوزه خود گزارش هایی ارائه کردند.