توسعه پیوندهای اقتصادی بهترین راهکار مقابله با تحریم هاست
توسعه پیوندهای اقتصادی بهترین راهکار مقابله با تحریم هاست
رشت _ سرتوک _ استاندار گیلان در همایش بین المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه ای گفت: توسعه پیوندهای اقتصادی با کشورهای هدف بهترین راهکار برای تقابل با اثرات مخرب فشار تحریم ها است.

به گزارش سرتوک ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان ؛ دکتر ارسلان زارع صبح امروز (سه شنبه) در این همایش بین المللی که با حضور وزیر راه و شهرسازی ، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا و دبیر همایش ، دکتر مرتضی بانک مشاور رییس جمهوری، دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و جمعی از مقامات ملی و استانی برگزار شد ، اظهار داشت: برگزاری این همایش بین المللی در شرایط سخت متاثر از کرونا نشانگر اهمیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای جمهوری اسلامی ایران در موضوع بهبود مناسبات اقتصادی است.

وی تصریح کرد: همگان بر این باورند که در شرایط کنونی، توسعه پیوندهای اقتصادی با کشورهای هدف بهترین راهکار تقابل با اثرات مخرب فشار تحریم ها است.

دکتر زارع عضویت در اتحادیه ها و تشکل های منطقه ای و نیز بهره مندی از مزایای آن را در افزایش مبادلات تجاری موثر دانست و افزود: استان های مرزی در صادرات به کشورهای همسایه همواره پیشرو و فعال بوده اند و در ایجاد پیوند اقتصادی ، توسعه صادرات غیرنفتی و جذب سرمایه گذارهای خارجی نیز جایگاه ارزشمندی را به خود اختصاص داده اند.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: بالابودن تعرفه های گمرکی همواره مانع بزرگی برای توسعه صادرات در کشور ما بوده است، از اینرو عضویت موقت ایران در این اتحادیه فرصتی مغتنم برای توسعه روابط تجاری با کشورهای عضو این اتحادیه با حذف قوانین مزاحم است.

نماینده عالی دولت در استان تصریح کرد: با توجه به ظرفیت های گیلان، تجار و بازرگانان داخلی باید از این فرصت ویژه برای صادرات محصولات و کالاهای ایرانی با برخورداری از تعرفه های ترجیحی بهره مند شوند.

وی افزود: منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی بعنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور در سالهای اخیر با سرعت در حال توسعه است و در آینده ۲۲ اسکله آن فعال می شود.

دکتر زارع بیان کرد: با توجه به وجود معافیت های گمرکی ، مالیاتی و سایر تمهیدات قانونی، منطقه آزاد انزلی می تواند در تقویت اتحادیه اقتصادی اوراسیا و در توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی با کشورهای عضو این اتحادیه نقش مؤثری داشته باشد و بعنوان هاب لجستیکی ارتباطات موضوع این تفاهم نامه عمل کند.

دکتر زارع با بیان اینکه استان گیلان فعالیت هایی را در خصوص بهره-مندی از مزایای عضویت در این اتحادیه به انجام رسانده ، تشکیل میز دبیرخانه اوراسیا با عضویت ۱۳ نفر از مدیران دستگاه های مرتبط جهت بررسی موضوعات مختلف و ایجاد هماهنگی بین دستگاهی در خصوص چگونگی بهره-مندی از این فرصت را نمونه ای از این اقدامات خواند.

وی بیان کرد: در اسفندماه سال گذشته با وجود بسته بودن بیشتر مرزهای کشور به سبب همه گیری ویروس کرونا ، مرزهای دریایی با روسیه و مرز زمینی آستارا بطور شبانه روزی فعال داشته و در این شرایط سخت، نه تنها حجم تجارت ما با این کشورها کاهش نداشت، بلکه افزایش قابل توجهی را نیز شاهد بودیم.

نماینده عالی دولت در استان خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان از زمان اجرای موافقتنامه اتحادیه اوراسیا، این اتاق بیش از ۲۸ هزار فرم گواهی مبدا صادر نموده که این آمار نشان دهنده عملکرد موفق استان است و اثبات می کند تجار و بازرگانان استان بیشترین بهره-مندی را از اجرای موافقت نامه داشته اند.

دکتر زارع افزود: تجار و بازرگانان ایرانی که کالاهای خود را از طریق راه آهن از جمهوری آذربایجان به روسیه صادر میکنند ، به علت عدم وجود زیرساختارهای لازم نمی توانند از مزایای اتحادیه اوراسیا بهره مند شوند ؛ از اینرو کالاهای ایرانی به اسم کالای آذری به روسیه صادر می شود که لازم است هر چه سریع تر این مشکلات را مرتفع کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید زیرساخت های لازم جهت نیل به اهداف تعیین شده تکمیل شود ،گفت: تکمیل راه آهن رشت – بندر کاسپین ، ساخت راه آهن رشت – آستارا ، فعالیت کشتی های رو رو و بکارگیری کانتینرهای یخچال دار در دریای خزر می تواند به عنوان زیرساختارهای لازم، نقش بسیار مؤثری در توسعه روابط اقتصادی با کشورهای عضو این اتحادیه داشته باشد.

استاندار گیلان برگزاری دوره های آموزشی در خصوص توافقنامه اوراسیا برای کارکنان دولت، تجار و بازرگانان و همچنین تشکیل کارگروه مشترک با همتایان خارجی برای رفع موانع احتمالی را امری مهم خواند و ابراز امیدواری کرد که با تقویت این تشکل منطقه ای، بتوان شرایط مطلوب را برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای هدف بوجود آورد ، زیرا استان گیلان با داشتن زیرساخت های لازم ، این ظرفیت را دارد که در عرصه گسترش مناسبات اقتصادی و از آن مهم تر، ارتقای تراز تجاری ایران در عرصه مبادلات بازرگانی نقش آفرین باشد.