جشنواره ابوذر گیلان شایسته برگزار شد
جشنواره ابوذر گیلان شایسته برگزار شد
رشت_سرتوک_ جشنواره رسانه ای ابوذر شش سال است که به همت بسیج رسانه با شور و مشارکتی در خور توجه در استان گیلان برگزار می شود، اما مراسم اختتامیه جشنواره امسال با شایستگی برگزار شد.

مجید محمدپور – نویسنده ، روزنامه نگار و استاد علوم ارتباطات

برگزاری این رخداد فرهنگی ، رسانه ای از این منظر شایسته که سرهنگ پاسدار مهدی پارسا رئیس بسیج رسانه استان گیلان و جناب ابراهیم افشاری دبیر جشنواره با دغدغه های پیگیرانه مدتها در گیر برگزاری این جشنواره در شرایط کرونایی بودند و مراسم با نظم مثال زدنی و برنامه های فرهنگی متنوع برگزار شد.
هدف از برگزاری جشنواره رسانه ای ابوذر به یقین همدلی، هم اندیشی و هم آوایی رسانه ها- امید آفرینی عرصه رسانه های گوناگون در بخش دیداری، شنیداری، نوشتاری و فضای مجازی – تشویق اصحاب رسانه برای تولیدات فاخر و ایجاد رقابت های محققانه و ژرف نگر بوده و خواهد بود.
در متن بیانیه هیات داوران جشنواره هم آمده است هدف از برگزاری سالانه جشنواره ، حرفه ای تر کردن تلاش ها ، برای ایفای وظایف رسانه ای و آموختن پیاپی ، برای تعالی روزافزون محصولات رسانه ای و خبری پاسداشت بیشتر زبان فارسی و درست نویسی هم چنین پیگیری بیش از پیش مطالبات مردم و تلاش برای انعکاس خواسته و نیازها و نظرات به حق مردم است.
جشنواره روز یکشنبه ۲۱ دی ماه در سالن همایشهای بین المللی سازمان منطقه آزاد بندر انزلی با حضور فرمانده سپاه پاسداران استان گیلان، مدیر کل صدا و سیمای ، مدیر عامل منطقه آزاد انزلی، رئیس بسیج رسانه ی کشور، مدیر کل ارشاد و چند تن از مدیران حوزه فرهنگی و اصحاب رسانه با نظم و تنوع بالا برگزار شد.
گرچه طبق روال پنج سال قبل و براساس آمارهای ارایه شده ، اثار ارسالی امسال با رشد کمی مواجه بود اما از نگاه نویسنده که از حاضرین در نشست اختتامیه بود، کیفیت آثار چه در مطبوعات و چه در صدا و سیما نسبت به سالهای قبل به مراتب بهتر و قوی تر بود.
رئیس سازمان بسیج رسانه گیلان در این نشست فرهنگی، رسانه ای عنوان کرد: امروز ششمین جشنواره رسانه ای ابوذر با معرفی ۴۴ اثر برگزیده به کار خود پایان داد.
سرهنگ دوم مهدی پارسا با اشاره به اینکه یک هزار و ۳۸۶ اثر به دبیرخانه ارسال شده بود، افزود : تولیدات رسانه ای امسال علاوه بر کیفی شدن از نظر کمی نسبت به سال گذشته ۱۹ درصد افزایش داشت.
وی با بیان اینکه در این جشنواره از نفرات اول تا سوم بخش‌های خبر، تیتر، گزارش، مصاحبه، مقاله، یادداشت، عکس، کاریکاتور، اینفوگرافی، موشن گرافی و فیلم کوتاه تجلیل شد گفت : همچنین از پیشکسوتان رسانه ، خانواده های شهدا و صدا و سیمای مرکز گیلان برای برپایی یادواره های تلویزیونی شهدا قدردانی شد.
دکتر مهدوی معاون فرهنگی ، اجتماعی منطقه آزاد انزلی اعلام کرد: همه دستگاه‌های اجرایی باید تلاش کنند تا وضعیت صنفی و اشتغال رسانه های استان وضعیت بهتری به خود بگیرد و در این امر همه باید پای کار باشند چون رسانه به عنوان نماینده افکار عمومی وظیفه سنگینی را به عهده دارد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم بعنوان مهمان اصلی نشست در مراسم اختتامیه جشنواره با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس که همه کشورها مقابل ایران بودند تفکر انقلابی و امام خمینی بود که موجب شد تا ایران پیروز و هشت سال ایستادگی کند، تصریح کرد: هرجایی که در طول عمر انقلاب توانستیم در هر حوزه‌ای پیشرفت کنیم به دلیل توجه و اعتماد به نیروی داخل و تفکر انقلابی است که فراتر از گروه‌ها و احزاب چپ و راست است.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی در طول چهل سال مجاهدت با تفکر انقلابی مقابل همه خسم ایستاد و داعش را نیز نابود کرد، گفت: تفکری که آمریکایی‌ها در منطقه شکست داد و داعش را نابود کرد می‌تواند مشکلات داخلی کشور را نیز حل کند و این تفکر چیزی نیست جز تفکر انقلابی و توجه به توان و ظرفیت‌های داخلی.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تفکر انقلابی به دنبال آقازاده بازی و پارتی‌بازی نیست، افزود: راه و رسم جشنواره ابوذر باید راه و رسم سردار سلیمانی باشد و این مسؤولیت و رسالت اصحاب رسانه و خبرنگاران است.
دکتر رضایی با بیان اینکه همه مردم بخصوص خبرنگاران باید وصیت‌نامه سردار سلیمانی را با دقت بخوانند و توجه کنند، افزود: تأکید سردار سلیمانی در وصیت‌نامه خود توجه و اطاعت از ولی‌فقیه است و باید در تولیدات محتوایی باید به این امر توجه ویژه شود.
در پایان این نشست فرهنگی ، رسانه ای آثار برتر در همه ی حوزه های معرفی و لوح تقدیر و جایزه برگزیدگان توسط مدیران حاضر در جشنواره به آنها اهداء شد.
جشنواره ششم ابوذر در حقیقت از سال گذشته استارت خورد و برگزار کنندگان در تمام یک سال گذشته بخشی از زمان خود را معطوف به برگزاری آن کرده بودند و الحمدالله نتیجه کار بسیار مطلوب بود. در همین راستا شایسته است از همه تلاشگران ، مشارکت کنندگان و برگزار کنندگان جشنواره تقدیر شود و انشاء الله در سالهای آینده این جشنواره همچنان با صلابت و کیفیت با حضور رسانه های سراسر کشور و استان گیلان برای آیندگان این عرصه ثبت و ضبط شود.
صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه واکنش – شبکه خبری ، تحلیلی گیلان ۲۴٫www.gilan24.ir