دادستان کل کشور:دستگاه قضایی اجازه اجرای طرح بایوجمی تالاب انزلی را بدون تایید مراکز علمی کشور نخواهد داد
دادستان کل کشور:دستگاه قضایی اجازه اجرای طرح بایوجمی تالاب انزلی را بدون تایید مراکز علمی کشور نخواهد داد
دادستان کل کشور در راستای بررسی وضعیت ساخت سازهای سواحل دریای خزر در انزلی از مناطق کپورچال وسنگاچین بازدید کرد.

🌐پایگاه خبری تحلیلی سرتوک _به گزارش ایسنا، در این بازدید که خرم‌آبادی معاون دادستانی کل حجت الاسلام خلیلی رئیس کل دادگستری و دادستان استان گیلان و دادستان بندرانزلی، نیز حضور داشتند، دادستان کل کشور در جریان آخرین وضعیت تالاب بندرانزلی و ساخت و سازهای سواحل دریا  قرار گرفت.

حجت‌الاسلام منتظری با حضور و بازدید میدانی از تالاب بین المللی انزلی در جریان آخرین وضعیت پرونده پروژه بایوجمی(زیست پالایی) قرار گرفته و بر حفظ و صیانت از حقوق عامه‌و سرمایه ملی و سلامت شهروندان تاکید کرد.

وی در حاشیه این بازدید در رابطه با علل توقف پروژه بایوجمی توسط دستگاه قضایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در طرح بایوجمی قرار بوده است که با تزریق موادی مشخص رسوبات کف تالاب را کاهش دهند که اکنون این موضوع از نظر علمی مورد تردید قرار گرفته است لذا دادستان بندرانزلی ورود کرده و استعلام های  مختلف را از مراکز مختلف علمی گرفته و  اکنون ادامه اجرای پروژه را متوقف کرده است.

وی ادامه داد: در این خصوص محیط زیست نسبت به توقف پروژه اعتراضاتی دارد. به لحاظ اهمیت مسئله و چون موضوع برای مردم منطقه و‌ برای آبزیان مطرح است و موضوع سرطان زا بودن پروژه مطرح است دستگاه قضایی  وظیفه دارد برای پیگشیری از حوادثی که با سلامت جامعه سر و کار دارد  ورود جدی داشته باشد.

منتظری گفت: لازم بود شخصا به صورت میدانی بخش های از این تالاب را رصد کنیم و ان‌شاءالله در دستگاه قضایی تصمیم داریم که بر اساس کار علمی و کارشناسی دقیق و کامل کار را پیش ببریم و اگر کوچکترین ضرر  و‌زیانی  برای مردم و حتی آبزیان وجود داشته باشد قطعا دستگاه قضایی اجازه نخواهد به سلامت مردم آسیب برسد و جلوی آن را خواهد گرفت.

وی گفت: سازمان محیط زیست باید بداند که دستگاه قضایی در این پروژه قاطعانه خواهد ایستاد و تا زمانی که همه ابعاد مسئله روشن نشود و کارشناسان متخصص  موضوع را تایید نکنند اجازه ادامه پروژه داده نخواهد شد.

دادستان کل کشور افزود: بنابراین زمانی اجازه ادامه کار داده خواهد شد که همه مراکز علمی و دانشگاهی این موضوع را تایید کنند و بیخطر بودن آن را رسماً اعلام کنند.