دومین کتابخانه ویژه مادر و کودک گیلان در صومعه سرا افتتاح شد
دومین کتابخانه ویژه مادر و کودک گیلان در صومعه سرا افتتاح شد
رشت_سرتوک_عمومی پروفسور مریم میرزاخانی صومعه سرا به ‌عنوان دومین کتابخانه ویژه مادر و کودک گیلان با حضور مدیر کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، مسئولین استانی و شهرستان صومعه سرا افتتاح شد.

به گزارش سرتوک به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، مراسم افتتاح دومین کتابخانه عمومی ویژه مادر و کودک گیلان به نام پروفسور مریم میرزاخانی صومعه سرا، امروز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت با رعایت کلیه شیوه نامه های بهداشتی با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ زهرا یعقوب نژاد، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری گیلان؛ سید جلال سید محمدی فرماندار شهرستان صومعه سرا؛ آرزو عباس زاده، رئیس اداره کتابخانه های عمومی صومعه سرا، روسای ادارات آموزش و پرورش، تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهردار صومعه سرا، کتابداران، اصحاب رسانه و جمعی از دوستداران کتاب و کتابخوانی برگزار شد.
⭕کرمی: تلاش نهاد کتابخانه های عمومی برای تربیت فرزندانی متفکر و آینده‌ساز
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در ابتدای مراسم افتتاح این کتابخانه با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه یکی از اهداف مهم نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بعنوان بخشی از وظیفه خود در امر ترویج فرهنگ مطالعه، ایجاد فضاهای مطالعه برای کودکان و مادران با هدف ایجاد شادابی و نشاط در خانه و خانواده و قرار گیری کتاب در سبد خانوار عنوان کرد.
پریسا کرمی همچنین بهره برداری از دومین کتابخانه ویژه مادر و کودک استان گیلان در شهرستان صومعه سرا را برای رسیدن به این هدف ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد: این محیط فرهنگی سومین کتابخانه مدرسه استان گیلان نیز است که با همکاری دو مجموعه اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس و کتابخانه‌های عمومی استان گیلان به بهره‌برداری رسید.
وی با بیان اینکه تمامی منابع و مطالبی که در اختیار مخاطبین قرار می‌گیرد مرتبط با مباحث تربیتی و آموزشی و ارتقای سطح دانش مخاطبان است گفت: یکی از مزیت‌های این کتابخانه همجوار بودن با مدرسه و در بافت جمعیتی محل است که صبح‌ها به دانش‌آموزان و بعدازظهرها هم به مخاطبان خدمات ارائه می‌دهد.
کرمی با بیان اینکه تمامی کتابخانه‌ها مجهز به بخش کودک و نوجوان است تصریح کرد: در این کتابخانه‌ها سعی می‌شود مطالبی که کمک می‌کند فرزندانی متفکر و آینده‌ساز را برای میهن عزیز تربیت کنیم ارائه خدمت داشته باشیم.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی گیلان بیان کرد: این کتابخانه با ۱۰۰ عنوان کتاب شروع به کار کرده و بیش از یک هزار عنوان کتاب از طرف نهاد کتابخانه‌ها برای این مجموعه در نظر گرفته شده است که در روزهای آینده در اختیار مخاطبین قرار می‌گیرد.
وی اظهار کرد: این مرکز فرهنگی در فضایی به مساحت ۱۲۰متر مربع از سوی اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان گیلان طی سال گذشته در اختیار اداره کل کتابخانه‌ها قرار گرفت که پس از انجام مراحل تجهیز امکانات ویژه، استانداردسازی و اختصاص کتاب و منابع آموزشی به مرحله افتتاح و بهره‌برداری رسیده است.
کرمی با بیان اینکه ۱میلیارد و ۱۸۰ میلیون ریال برای آماده‌سازی فضای کتابخانه هزینه شد خاطرنشان کرد: هر شهرستان که این فضا را برای مخاطبان فراهم کند ما آمادگی راه‌اندازی اینگونه کتابخانه‌ها را در آنجا داریم.
⭕یعقوب نژاد: کمرنگ شدن گفتگو بین اعضای خانواده دغدغه امروز در جامعه است
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان نیز در مراسم افتتاح دومین کتابخانه ویژه مادر و کودک گیلان در صومعه سرا ضمن قدردانی از تلاش‌های انجام شده برای راه اندازی این مکان فرهنگی، اظهار کرد: اجرای این طرح ابتکاری و خلاقانه است.
زهرا یعقوب نژاد کمرنگ شدن گفتگو بین اعضای خانواده را دغدغه امروز عنوان کرد و گفت: راه اندازی فضاهای فرهنگی به تقویت این ارتباط کمک می کند.
وی با بیان اینکه وجود هم افزایی بین دستگاهی در زمینه اجرای چنین پروژه‌های فرهنگی لازم و ضروری است، افزود: تقویت گفتگوی میان اعضای خانواده یکی از دغدغه‌های اصلی در حوزه زنان و خانواده است.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری گیلان با اشاره به اینکه راه اندازی چنین پروژه‌های فرهنگی که نقش مادران و کودکان را در کنار هم قرار می‌دهد می‌تواند زمینه کاهش این دغدغه را فراهم کند، گفت: جای خوشحالی است که با تعریف یک فضا در کنار ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی به نقش آموزش و مشاوره برقراری ارتباط سالم و آموزش مهارت‌های زندگی برای اعضای خانواده فراهم می‌شود.
وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر توجه خوبی از سوی نهاد کتابخانه های کشور و استان گیلان به این بخش شده است، اضافه کرد: انتظار می‌رود از این دست پروژه‌هایی که به برگزاری و برقراری ارتباط خوب در میان اعضای خانواده کمک می‌کند با هم افزایی و همکاری بیشتر دستگاه‌ها اجرایی شود.
⭕سید محمدی: لزوم ترغیب و تشویق کودکان و نوجوانان به مطالعه کتاب
فرماندار شهرستان صومعه سرا نیز در این مراسم ضمن قدردانی از اقدامات سازنده اداره کل کتابخانه های عمومی استان در توسعه و ترویج فضاهای مطالعه در گیلان و این شهرستان با تاکید بر اینکه به ترغیب و تشویق کودکان و نوجوانان به مطالعه کتاب در جامعه باید بیشتر توجه کنیم اظهار داشت: نباید کتابخوانی فقط در شهر خلاصه شود و باید با راه اندازی کتابخانه برای روستاها هم فرصت کتابخوانی ایجاد کنیم.
سید جلال سید محمدی با اشاره به اینکه فراگیری بیماری کرونا شرایط خاصی را در جامعه بوجود آورده، افزود: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و معرفی کتاب در فضای مجازی و استفاده بهینه از ظرفیت‌های این فضا در شرایط کنونی امری ضروری است.