سالمندان گنجینه های ارزشمند
سالمندان گنجینه های ارزشمند
سالمندان گنجینه های ارزشمند

علیرضا قانع
مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت

 

اختصاصی پایگاههای خبری تحلیلی سرتوک وخط گیلان، در آستانه روز جهانی سالمندان ، بحث در باره سالمندان  را با حدیثی از پیامبر خدا(ص) شروع کنم که این روزها این پیامبر نور و رحمت بیش از همیشه مورد بی مهری عده ای دنیاطلب و کور دل قرار گرفته اند.

حضرت محمد(ص) در باره سالمندان می فرمایند: «الشَّیْخُ‏ فِی‏ أَهْلِهِ‏ کَالنَّبِیِ‏ فِی أُمَّتِه» یعنی: پیر در میان خانواده(یا قوم) خود، مانند پیامبر میان امت خویش است‏. بی‌شک حضور یک شریک و همدم در طول سالهای زندگی از رنج و مشکلات زیستن کم می‌کند و انگیزه‌ای نیز برای جوانترهای خانواده برای ادامه زندگی خواهد بود.

به هر حال هرکس پس از گذشت مدتی از عمر خود به درجه۱ سالمندی می رسد و آنهایی که خداوند این امکان را به آنها می دهد تا روزهای سالمندی را تجربه کنند، قطعاً انسانهای شایسته تری هستند و به زبان ساده گرم و سرد روزگار را چشیده اند و برای خانواده و جامعه خود می توانند چراغ راه و هدایت باشند.

تجربه و کاردانی سالمندان مایه ارج و ارزش این افراد است و بی دلیل نیست که پیامبر خدا آنها را پیامبران خانواده و قوم خود معرفی می کنند.

سالمندانی که کنار همسر و خانواده خود زندگی می‌کنند، امید به زندگی در آنها بیشتر است و از روحیه ای شاداب و بانشاط و همچنین کاردانی و اعتماد به نفس بیشتر برخوردار هستند، اما برعکس سالمندانی که تنها زندگی می کنند، هر چند سلامت و تندرست هم باشند، مثل این است که گنجینه ای پنهان باشند و دیگران کمتر از تجارب آنها سود می برند. اصولاً سالمندی دورانی از زندگی است که اطرافیان باید از تجارب، دانش و اندوخته های آنها بهره ببرند.

در جامعه ما احترام به سالمندان تقریباً نهادینه شده و سالمندان هر خانواده مورد احترام اطرافیان هستند، این ارج و احترام نه تنها ریشه در باورهای دینی بلکه ریشه در آداب و رسوم ایرانی نیز دارد و ترکیب این دو سبب شده است که ما از فیض وجودی پیران جامعه به عنوان ریش سفیدان اجتماع همواره بهره های فراوان ببریم.

ما در شهرداری رشت در بخش اجتماعی توجه به سالمندان و امور مربوط به این قشر را نیز لحاظ می کند و در طول سال به تناسب برنامه ها، مواردی را دنبال می کند که مرتبط با مسائل حوزه سالمندان است.

علاوه بر اینها کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت هم با تدوین برنامه های حوزه اجتماعی و با لحاظ کردن امور مربوط به این قشر از اجتماع تلاش می کند تا به سهم خود مسائل سالمندان را مد نظر قرار دهد.

مدیریت شهری همواره در برنامه های خود به قشر اجتماعی سالمند به عنوان انسانهای با تجربه جامعه به دیده احترام می نگرد و جایگاهی ارزشمند برای آنها قائل است.