سفیران سلامت پیام آور سلامتی در جامعه هستند
سفیران سلامت پیام آور سلامتی در جامعه هستند
رشت_سرتوک_معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سی و چهارمین وبینار گزارش صبحگاهی هماهنگی و بررسی روند اجرای طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی از سفیران سلامت به عنوان پیام آوران سلامتی در جامعه، نام برد

به گزارش سرتوک، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا) ؛ دکتر آبتین حیدرزاده- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان فعالیت حافظان سلامت محله ها در قالب طرح شهید سردار سلیمانی را یکی از جلوه های حضور داوطلبانه در این عرصه خواند و گفت: آنها با تشکیل تیم های مختلف در محله ها به آموزش و اطلاع رسانی به خانواده ها و شناسایی موارد مشکوک مبتلا به کرونا و راهنمایی آنها برای درمان اقدام می کنند که کاری ، ارزشمند است.

وی ادامه داد : انتظار ما از سفیران سلامت این است که در دوران همه‌گیری کرونا به حافظان سلامت محله‌ها بپیوندند تا از ظرفیت آنها بیش از پیش در این عرصه استفاده شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به جذب حدود ۵۵۰ هزار سفیر سلامت در استان گیلان بعنوان بخشی از داوطلبان این عرصه اشاره کرد و افزود: این افراد برای فعالیت های داوطلبانه در عرصه سلامت می توانند با پیوستن به نیروهایی که در قالب طرح شهید حاج قاسم سلیمانی (حافظان سلامت محله) همکاری می کنند به ما و جامعه در مقابله با بیماری کووید ۱۹ کمک نمایند.

وی با تاکید بر اینکه سفیران سلامت، ‌رابط بین ما و خانواده‌ها هستند، اظهارداشت: سفیران سلامت می توانند با مراجعه به مراکز بهداشت و جامع سلامت در سراسر استان با دریافت آموزش ها و اطلاعات لازم نسبت به توانمندسازی خود و خانواده در برابر تهدیدات بیماری کووید ۱۹ اقدام کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اهمیت غربالگری بیماری کرونا و در اولویت قرار دادن گروه های پر خطر در غربالگری مرحله دوم یادآور شد: اولویت در غربالگری مرحله دوم، سالمندان و افراد با نقص سیستم ایمنی ، افراد مبتلا به بیماری زمینه ای (دیابت ، فشار خون ، بیماری مزمن تنفسی ، بیماران کلیوی ) هستند . در این خصوص باید با جدیت و با برنامه ریزی دقیق، مدیریت شود.

دکتر حیدر زاده در خاتمه از تشدید نظارت ها در اجرای مذکور طرح خبر داد و گفت: ازهشتم آذرماه تا ۱۹ دی ماه سال جاری تیم های نظارتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با همکاری سایر دستگاه ها بطور میانگین در قالب ۹۵ تیم، از ۱۳۰هزار مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی بازدید بعمل آوردند و در این بازدیدها پنچ هزار و ۹۹۴ مورد اخطار و معرفی به مراجع قضایی ، ۴۷۲ واحد صنفی نیز بعلت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی ، پلمب شد.

لازم به ذکر است: سی و چهارمین وبینار گزارش صبحگاهی هماهنگی و بررسی روند اجرای طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی در راستای مدیریت و کنترل بیماری کووید-۱۹ گام چهارم غربالگری با حضور دکتر آبتین حیدرزاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و جمعی از مسوولان این معاونت با مدیران شبکه های بهداشت و درمان شهرستانهای تابعه استان در سالن اجلاس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد.