طرح همیار مادر و کودک در گیلان اجرایی شد
طرح همیار مادر و کودک در گیلان اجرایی شد
رشت_سرتوک_ مدیرکل بهزیستی گیلان گفت:طرح همیار مادر و کودک ویژه مادران باردار با هدف توانمندسازی مادران باردار در حیطه های نقش مادرانه، تشکیل گروه های همیاری مادر و کودک از اهداف اجرای این طرح است.

به گزارش سرتوک به نقل از خط گیلان ، دکتر حسین نحوی نژاد مدیرکل بهزیستی استان گیلان در اولین روز ایام الله دهه مبارک فجر در آیین افتتاحیه طرح همیارمادروکودک برای مادران باردار به ضرورت انجام چنین طرح های در حفظ سلامت مادران باردار و فرزندان آنان اشاره کرد و گفت:تجربیات سال های اولیه کودکی زیربنای زندگی آینده هرانسانی خواهد بود و این دوران مهم ترین سال های حیات است در طرح همیارمادروکودک با ارایه این آموزش ها به مادران وتوانمند نمودن آنان در پاسخ دهی درست وبه موقع به نیازهای کودکان ، میتوان به رشد مناسب آنان کمک نمود .

مدیرکل بهزیستی گیلان افزود : طرح همیار مادر و کودک ویژه مادران باردار با هدف توانمندسازی مادران باردار در حیطه های نقش مادرانه، تشکیل گروه های همیاری مادر و کودک از اهداف اجرای این طرح است.

دکتر حسین نحوی نژاد اظهار داشت: طرح همیار مادر و کودک در سه مرحله برای مادران باردار شامل دوران بارداری، یک سالگی و سه سالگی فرزند برگزار می شود.

وی مکان اجرای طرح همیار مادر و کودک را در شهرستان رشت عنوان و خاطرنشان کرد: جلسات آموزشی برای مادران در هر مرحله ۱۰ جلسه در فضای مجازی در نظر گرفته شده است.

وی خاطر نشان کرد: بهزیستی گیلان با کمک مراکز بهداشت استان با توجه به در اختیار بودن شماره های تلفن مادران باردار “در مراکز بهداشت” نسبت به فراخوان مادران برای شرکت در این طرح اقدام می کند.

نماینده کمیسیون اموربانواده استانداری به ضرورت آموزش هایی که در زمینه توانمند نمودن مادران می باشد پرداختند همچنین نمایندگان مرکز بهداشت وآموزش وپرورش استقبال خود را از انجام این طرح وآمادگی آن اداره را جهت انجام همکاری اعلام نمودند .

در این افتتاحیه آریا طوفانی معاون توسعه وپیشگیری ضمن خوش آمدگویی به مادران باردار توضیحاتی در خصوص طرح دادند ، هدف از طرح همیارمادروکودک توانمندسازی مادران است ودرآن رابطه والد وکودک از مهمترین واصلی ترین مولفه به شمار میرود.

وی افزود : در حال حاضر این طرح برای اولین بار در شهررشت وبرای تعداد ۸۱ نفر از مادران باردار در محلات آسیب خیز اجرا میگردد، در این طرح مرکز بهداشت شهرستان رشت همکاری خوبی با این اداره کل داشته ومادران باردار را از این محلات به اداره بهزیستی معرفی نموده است .همچنین به دلیل بیماری کووید ۱۹ .آموزش های در ۱۲ جلسه یکساعته توسط مدرسین دوره دیده طرح مذکور از طریق تیم سازی در فضای مجازی به مادران ارایه خواهد شد .

دراین طرح آموزش ها با رویکرد پیشگیرانه ودر سه مرحله ودر مرحله اول برای مادران باردار، مرحله دوم از تولد کودک تا سن یکسالگی ومرحله سوم از پایان یکسالگی تا پایان سه سالگی برای مادر وفرزند آنان ادامه دارد .

گفتنی است درآیین افتتاحیه طرح همیارمادروکودک برای مادران باردار نمایندگان کمیسیون اموربانوان استانداری ، مرکز بهداشت شهرستان رشت ، آموزش وپرورش ، ریاست اداره بهزیستی شهرستان رشت ،کارشناسان ستادی پیشگیری از آسیب های اجتماعی ،کارشناسان پیشگیری شهرستان ،تعداد ۲۰ نفر از مادران باردار،اعضای جمعیت همیاران سلامت روانی استان سبز وتسهیلگران برنامه در سالن باغچه بان بهزیستی گیلان حضور داشتند.