غم انگیز ترین تراژدی انسان معاصر اعتیاد به مواد مخدر است
غم انگیز ترین تراژدی انسان معاصر اعتیاد به مواد مخدر است
رشت_سرتوک_ شورای هماهنگی مباره با مواد مخدرگیلان دبیر شورا درجلسه شورای هماهنگی شهرستان مرزی آستارا گفت:غم انگیز ترین تراژدی انسان معاصر اعتیاد به مواد مخدر است .

به گزارش سرتوک به نقل از روابط عمومی شورای هماهنگی مباره با مواد مخدرگیلان دکتر حیدری آزاد با بیان این مطلب افزود : متاسفانه برخی از جوانان عصر حاضر برای فرار از ناملایمات اجتماعی ، فاصله طبقاتی ،زندگی ماشینی ، بیکاری ، مباحث ومشکلات خانوادگی و بعضا”ضعف شخصیتی به مواد مخدر پناه برده اند.پناه به ملعبه ای که ویرانگر اجتماع وخانواده بوده ومخرب ترین عامل تخریب روح ،روان وجسم آدمی است.

وی اشاره کرد: سیل خروشان اعتیاد، بی رحمانه در مسیر حرکت خود، کودکان ،نوجوانان ،جوانان وحتی سالخوردگان را طعمه قرار داده وعلاوه بر متلاشی کردن کانون گرم وپاک خانواده ها،سبب ناکامی در زندگی وتمایل به خود کشی ، خشونت ، خفت گیری ، طلاق ، سرقت، فرار از منزل ،ضرب شتم ،قتل ،جنایت و…گردیده و امنیت اجتماعی و بهداشتی را به مخاطره انداخته است و هرروزه با بیماران جدید هپاتیتی ،ایدزی و .. در سطج جامعه مواجه هستیم .واین زنگ خطری برای امروز و وفردای ایران اسلامی است .

ایشان ضمن بیان این مطلب که امروزه سوءمصرف مواد واعتیاد از مرزهای فردی ، بهداشتی ودرمانی فراتر رفته وبه یک ابر معضل اجتماعی امنیتی ودرمانی تبدیل شده است ،گفت : مواردی چون کاهش سن مصرف، کاهش امنیت اجتماعی ،بروز بیماریهای خطرناک نظیر؛ ایدز ،هپاتیت، افزایش ورود مواد صنعتی ،آزمایشگاهی و توهم زا ،محبوبیت مصرف سیگار وتریاک نزد برخی از جوانان ،موید این مطلب است.
لذا لازم است همزمان با اتخاذ تدابیر وتمهیدات لازم در خصوص مقابله باورود وعرضه مواد مخدر وبرخورد قاطعانه با قاچاق مواد مخدر از تمامی ظرفیتهای موجود درشهرستان و استان در زمینه توسعه آموزشهای مهارتهای زندگی ،گسترش مشاوره خانواده واستفاده از ظرفیت مراکز آموزشی ، فرهنگی ،ورزشی و فنی حرفه ای درشهرستان و استان وافزایش اطلاع رسانی وآگاه سازی آموزشهای فنی وتخصصی بیشتر اقدام گردد .
واز طرفی با استفاده از فضای رسانه ای اعم از مجازی وحقیقی و اصحاب محترم رسانه با راه اندازی کارزار اطلاع رسانی پیشگیری از اعتیاد در افزایش معلومات وآگاهی خانواده ها ،جوانان ،نوجوانان وارتقاء سطح نگرشها وباورهای عمومی افراد جامعه در باره سوء مصرف مواد مخدر اهتمام جدی صورت پذیرد.
دبیر گیلان ادامه داد : شهرداران محترم باید در کنار کارهای عمرانی، نسبت به ایجاد فضای فرهنگی و ورزشی در سطح شهرستانها وبرنامه ریزی برای اوقات فراغت نوجوانان و جوانان اهتمام جدی نمایند ، ورزش وجوانان برای کسانی که موفق به ترک اعتیاد شده اند و یا در حال ترک هستند با همکاری باشگاههای ورزشی جهت استفاده رایگان ویا تخفیف ویژه در باشگاهها اقدام نماید.
این مقام مسئول اضافه کرد : مواد مخدر آسیبی است که اثرات آن هیچگاه متوقف نخواهد شد.
بازار مواد مخدر همچون هر بازار دیگری تابع ساز وکار عرضه وتقاضا است بنابراین برای کنترل آن باید همزمان تقاضا وعرضه تحت کنترل قرار گیرد. قطعا با روشهای اصولی، علمی و همکاری مردم ومسئولین در امر پیشگیری از اعتیاد می توان تقاضا را نسبت به عرضه کتترل کرده وکاهش داد.

ایشان در پایان جلسه اضافه کرد : نظر به اینکه شهرستان مرزی آستارا دارای مرز خشکی وآبی با جمهوری آذربایجان بوده ویک منطقه توریستی ودر عین حال تجاری واقتصادی ا ست ضروری دارد؛ جامعه اطلاعاتی شهرستان نسبت به افزایش تعاملات و هم افزایی و اشراف اطلاعاتی بر مرزها علی الخصوص خودروهای حامل واردات وصادرات از گمرک آستارا و پایانه های شهرستان نظارت جدی داشته باشند چرا که کشف مواد مخدر در آنسوی مرز دیگر صرفا” موضوع داخلی نیست وهر مواد مخدری که آنسوی مرزها کشف گردد می تواند به یک حربه تبلیغاتی منفی رسانه ای علیه کشور تبدیل گردد.
پس حفظ آبرو وحیثیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که تاکنون با تقدیم بیش از ۳۸۰۰شهید که ۵۷ شهید آن مختص استان گیلان بوده و۱۲۰۰۰جانباز که ۱۲ جانباز سهم استان میباشد جز پیشتازان عرصه مقابله با قاچاق مواد مخدر در جهان بوده جز ء ضروریات است .
از طرفی باتوجه به وضعیت اقتصادی ومعیشتی نامطلوب بسیاری از خانواده ها بویژه در روستا ها وسود آور بودن کاشت گیاهانی نظیر شاهدانه ،ماری جوانا وگل ،ضروری است فرمانداری با اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم علاوه بر نیروی انتظامی و استفاده از ظرفیت بسیج مردمی، معتمدین، روحانیت ، طی ابلاغیه ای دهیاران ، اعضای شوراهای اسلامی روستاها ،مامورین و کارشناسان منابع طبیعی و جهاد کشاورزی را مکلف به همکاری با ناجا در جهت پیشگیری از کشت گیاهانی نظیر شاهدانه ،گل ،ماری جوانا و شناسایی مزارع مشکوک به کشت اینگونه گیاهان نمایند و مقامات محترم قضایی قطعا قاطعانه با متخلفین و مجرمین برخورد خواهند کرد.
واز طرفی فرمانداری از ظرفیتهای قانونی جهت افزایش حضور سازمانهای مردم نهاد ،خیرین و فعالین اجتماعی در عرصه مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد در افزایش آموزشهای همگانی ،توانمند سازی معتادین بهبود یافته ، حمایت از خانواده های بیماران ناشی از اعتیاد استفاده نماید.