مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ و ۲۴ ساعته باید به شکل فعال در بیماریابی و غربالگری واردعمل شوند
مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ و ۲۴ ساعته باید به شکل فعال در بیماریابی و غربالگری واردعمل شوند
رشت_سرتوک_معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان مراکز خدمات جامع سلامت 16 و 24 ساعته نقش موثری در بیمار یابی و جلوگیری از بستری شدن بیماران در مراکز درمانی دارند گفت: باید این مراکز به صورت فعالانه عمل کرده و با گسترش برنامه های تبلیغاتی، فعالیت این مراکز به مردم اطلاع رسانی شود.

به گزارش سرتوک ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا) ؛ دکتر آبتین حیدرزاده – معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان درخصوص نحوه عملکرد شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های تابعه استان در کنترل و پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ و نقاط ضعف و قوت طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با تأکید بر ارائه خدمات در مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ و ۲۴ ساعته در سطح استان، گفت: این مراکز، علاوه بر فعال بودن در نوبت صبح، باید در نوبت عصر و شب نیز فعال بوده و پزشکان با حضور در مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته، باید به مردم و بیماران خدمات ارائه کنند.

دکتر حیدرزاده با بیان اینکه اجرای طرح های غربالگری نقش موثری در کنترل بیماری کرونا دارد، تصریح کرد: باید با گسترش خدمات آزمایشگاهی و اعلام نتیجه تست در کوتاه ترین زمان بیماران ، زیر پوشش اقدامات درمانی و مراقبتی قرار گیرند.

وی خاطر نشان کرد: اجرای برنامه های غربالگری در حوزه بهداشت مهمترین راهکار در شناسایی زودهنگام بیماران و جلوگیری از انتقال به مراکز درمانی است.

دکتر حیدرزاده در ادامه با اشاره به اهمیت و اتمام مرحله اول غربالگری بیماری کرونا در روند پیشگیری و کنترل بیماری در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در سطح استان تصریح کرد: در غربالگری مرحله دوم اولویت اول، افراد سالمندان و افراد مبتلا به بیماری زمینه ای (دیابت ، فشار خون ، بیماری مزمن تنفسی ، بیماران کلیوی ) هستند که باید در برنامه ریزی منظم و دقیق، مراقبت در منزل و رهگیری تماس برای اطرافیان در اولویت برنامه های اجرایی قرار گیرد.

و ی در ادامه این نشست با اشاره به تلاش همکاران در شبکه های بهداشت و درمان شهرستان ها، با استفاده از تجربه های موفق در کنترل طغیان های قبلی امید است روند نزولی موارد بستری و فوت و بروز بیماری در استان ادامه داشته باشد.

در ادامه این نشست از مدیران شبکه های بهداشت و درمان شهرستان ها خواستند تا مشکلات و چالش های موجود در شهرستان را در جهت ارتقاء برنامه مقابله با کووید را در جلسه مطرح تا با همفکری و هم اندیشی و استفاده از تجربیات موفق راهکار مناسب انتخاب و در رئوس برنامه ها قرار گیرد .

لازم به ذکر است: جلسه ی هم اندیشی و هماهنگی برنامه کنترل اپیدمی کووید ۱۹ ( طرح شهید حاج قاسم سلیمانی ) با ارائه چالش ها و مشکلات و موفقیت های برنامه با حضور دکتر آبتین حیدرزاده – معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، معاونین، مدیران و کارشناسان مرتبط معاونت بهداشتی دانشگاه با مدیران، و کارشناسان مرتبط شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های سطح استان، امروز یکشنبه ۲۱ دی ماه ۹۹ در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه بصورت حضوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد