مرحله دوم غربالگری طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با اولویت سالمندان اجرا می شود
مرحله دوم غربالگری طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با اولویت سالمندان اجرا می شود
رشت_سرتوک_معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از اجرای مرحله دوم غربالگری در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با رویکرد شناسایی و ردیابی بیماران بصورت تماس تلفنی و با اولویت سالمندان خبر داد.

‌ به گزارش سرتوک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگا علوم پزشکی گیلان ( وب دا ) ؛ دکتر آبتین حیدرزاده- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با رویکرد شناسایی و ردیابی بیماران از خانه آغاز شده، یادآور شد: شناسایی و جداسازی بیماران، ارتقا سطح آگاهی افراد، ردیابی بیماران و شناسایی تماس‌های نزدیک و همچنین ایجاد فضاهای اقامتی سلامت برای قرنطینه از جمله برنامه‌های این طرح است. در این خصوص امکانات ویژه‌ای نیز برای این طرح در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت مرحله اول غربالگری بیماری کرونا در روند پیشگیری و کنترل بیماری تاکنون با در اولویت قرار دادن گروه های پر خطر در غربالگری مرحله دوم اظهار داشت : اولویت در غربالگری مرحله دوم، افراد سالمند و افراد با نقص سیستم ایمنی ، افراد مبتلا به بیماری زمینه ای (دیابت ، فشار خون ، بیماری مزمن تنفسی ، بیماران کلیوی ) هستندکه باید با جدیت و با برنامه ریزی دقیق مدیریت شود.

دکتر حیدرزاده در پایان تصریح کرد : در مرحله دوم غربالگری طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، غربالگری به صورت تلفنی انجام می گیرد که در صورت نیاز تیم مراقبتی متشکل از پزشک، پرستار و نمونه گیر آزمایشگاهی به درب منازل افراد مراجعه می نمایند و پس از معاینه و در صورت نیاز به انجام تست آزمایش، تست سریع (RPT) در همان محل انجام می گیرد.

در ادامه این نشست ضمن بررسی روند اجرای طرح مذکور و اهمیت شروع مرحله دوم با اولویت سالمندان و افراد در معرض خطر ، موارد مثبت کووید- ۱۹ (ردیابی تماس و مراقبت در منزل)، معرفی خانوارهای تحت قرنطینه و ایزوله خانگی به سازمان اردوی بسیج جهت اهداء بسته های حمایتی ، پیشگیری از عوارض و مرگ ناشی از کووید۱۹ نیز، مورد تاکید قرار گرفت.

لازم به ذکر است: سی و هفتمین وبینار گزارش صبحگاهی هماهنگی و بررسی روند اجرای طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی در راستای مدیریت و کنترل بیماری کووید-۱۹( گام چهارم غربالگری) با حضور دکتر آبتین حیدرزاده- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با مدیران شبکه های بهداشت و درمان تابعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن اجلاس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد./ص